Praktyczny Indeks Długowieczności - najnowsze dane!

W tabeli zostały opublikowane wartości długowieczności dla buhajów, które mają ponad 100 córek w jednej grupie laktacyjnej. Co oznaczają te liczby i co można z nich wywnioskować?

Trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje w Holandii średnio 55 krów ze 100, które weszły w produkcję. W przypadku buhaja MAIK ze stacji K.I.SAMEN - po trzech latach od pierwszego wycielenia żyje aż 69 krów! Oznacza to o 14 krów więcej niż średnia populacji. W Holandii po 5 latach po pierwszym wycieleniu ze 100 krów żyje tylko 25. Po buhaju TIMELESS po 5 latach żyją jeszcze 43 córki - to więcej o 18 sztuk, a w ujęciu procentowym to aż ponad 70% więcej krów!

Średnio z buhajów ze stacji K.I. SAMEN, które są ujęte w tabeli, trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 61% krów. Jest to o 6% więcej niż średnia holenderska. Po pięciu latach po pierwszym wycieleniu na holenderskich farmach średnio żyje jeszcze 25% krów, podczas gdy po bykach K.I. SAMEN 31% krów. Oznacza to o 6% więcej niż średnia holenderska! Tempo rotacji krów po buhajach ze stacji K.I. SAMEN jest więc niższe, a wydajność życiowa krowy wyższa.

Ten sukces stacji K.I.SAMEN zależy od doskonałego dobrania rodzin krów z naciskiem na długi okres ich użytkowania.

Warto porównać ze sobą wyniki długowieczności indeksów szacowanych za pomocą komputera do wyników długowieczności uzyskanych w praktyce. Np. buhaj REWARD w wycenie komputerowej uzyskał indeks LV o wartości -74, czyli jego córki powinny żyć o 37 dni krócej niż średnia populacji w Holandii podczas gdy….

3 lata po pierwszym wycieleniu żyje 9% więcej jego córek niż średnia holenderska, a 5 lat po pierwszym wycieleniu 10% więcej.

Po raz kolejny okazuje się więc, że wycena konwencjonalna, oparta na wnikliwej analizie osiągnięć córek danego buhaja, przewyższa metodę wyceny opartej na modelach komputerowych. Chcesz wiedzieć co sobą reprezentuje buhaj? Patrz na jego córki!


Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl