Rodzina Malta - jakość od lat!

Niedaleko Oldenburga w Niemczech, w miejscowości Wasermarsch znajduje się gospodarstwo mleczne Georga Altera, jego żony Heidi i syna Niklasa. Gospodarstwo położone jest pośrodku rozległych łąk, znajduje się w nim 150 krów oraz towarzyszące im młode bydło. Hodowca George Alter jest absolutnym profesjonalistą w swoim fachu. Z jego stada wywodzi się krowa-założycielka doskonałej rodziny krów – Malty oraz światowej sławy buhaj Lonar DE 0349789696. Rozglądając się po otoczeniu gospodarstwa łatwo zorientować się, że okoliczne warunki nie sprzyjają produkcji mleka. „Ponieważ – jak mówi George - wokół jest dużo wrzosowisk i musimy być zawsze czujni gdyż kiedy torf jest przesiąknięty wodą niemożliwa jest uprawa ziemi. Kiedy przeprowadziliśmy się w to miejsce w latach 70’ musieliśmy opracować własny sposób uprawy roli”.


Intensywny program łąkowy

Wyniki wskazują, że sposób ten działa znakomicie. Średnia wydajność mleczna krowy wynosi 11 000 litrów mleka przy zawartości białka 3,47% i tłuszczu 4,16%. Liczba komórek somatycznych w mleku średnio wynosi zaledwie 65000 komórek. Biorąc pod uwagę, że krowy od końca kwietnia do października przebywają na pastwisku i żywią się głównie trawą, efekt jest znakomity. „Od wielu lat prowadzimy intensywny program pastwiskowy z użytkowaniem naprzemiennym łąk, a murawa zawsze musi być w doskonałym stanie” – wyjaśnia George Alter. „Dzięki temu zawsze mamy maksymalny efekt z wypasu”.

Wartość hodowlana

„Wysoka wartość hodowlana również odgrywa znaczącą rolę” – dodaje. „Nasze krowy muszą codziennie chodzić po pastwisku. Mimo że łąki położone są niedaleko, jest to około 4 km w obie strony. Nie możemy pozwolić sobie na krowy o słabych nogach. Krowa musi radzić sobie również z różnej jakości trawą na pastwisku więc dobry i szybki metabolizm jest koniecznością, co w dzisiejszej hodowli często jest ignorowane. W ostatnim czasie straciłem zaufanie do oceny genomowej bydła. Wolę pracować na sprawdzonych buhajach oraz własnych rodzinach krów. Dzięki temu najlepiej wiem jakimi cechami charakteryzuje się dana rodzina i mogę używać jej świadomie. Linie z jakich pochodzą używane w stadzie buhaje również odgrywają istotną rolę. Wcześniej używałem buhajów z linii Astronaut, Linjet i Starbuck. Z sukcesem”.

Rodzina krów – MALTA

Obecnie ponad 90% żywego inwentarza w oborze rodziny Alter pochodzi z jednej i tej samej rodziny krów – Malta. Rodzina ta ma swoje korzenie w latach 70’ i wyróżnia się przede wszystkim długą żywotnością i doskonałym eksterierem. Krowa Malta, założycielka tej rodziny, to wyceniona na 94 punkty córka buhaja Odyn. W ciągu życia wyprodukowała ponad 128 000 kg mleka i w 2002 roku została pierwszą „100-tysięczną krową”, która wygrała wystawę WEU w Oldenburgu. Podstawą rodziny Malta są również takie buhaje jak Manitou, Rex, Pinchstar i Optimist, niektóre jeszcze z lat 70’. Siła rozrodcza tej rodziny jest ogromna. Spośród córek Malty 4 zostały w gospodarstwie rodziny Alter.  Ich średnia produkcja życiowa wyniosła 76 000 kg mleka, a średnia za eksterier to 91 punktów. Malta w swoim czasie była często płukana i pozyskano z niej wiele żeńskich zarodków, z których wiele krów ma obecnie olbrzymi wpływ na współczesną hodowlę bydła.


Inną znaną i cenioną krową z rodziny Malta jest córka krowy Malta i buhaja Design – krowa Magic. Cechuje się ona doskonałym eksterierem wycenionym na 93 punkty. Jako krowa po 6 wycieleniu przekroczyła wydajność 100 000 kg mleka. Co więcej została cenioną matką buhajów, a jej najbardziej znanym synem jest Lonar DE 0349789696 (syn Laudana). Ze względu na swój interesujący rodowód często był on używany w Niemczech.





Stacja K.I.SAMEN posiada kilka synów Lonara: Murphy, Leo, Fawi Larando, Outer Limit, The Answer i Overview.


Podobnie jak krowy z rodziny Malta, tak i córki buhaja Lonar są zwierzętami długo dojrzewającymi, długowiecznymi, z bardzo dobrze zbudowanymi, mocnymi nogami i wymionami. Pełne siostry buhaja Lonar – Madera (VG 88) i Madeira (VG 87) również przekroczyły 100 000 kg mleka co sprawiło, że trzecia generacja „krów 100-tysięcznych” rodziny Malta stała się faktem! Po krowie Madeira stacja K.I.SAMEN będzie wkrótce testować buhaja. Jest to buhaj GAH Hurricane (po buhaju Husk). „Po raz kolejny zamierzam wykorzystać buhaja z rodziny Malta, aby jeszcze bardziej wzmocnić cechy tej rodziny w moim stadzie” – mówi Georg Alter. "Matka Hurricane była dość niepozorną krową i nie była tak publicznie znana jak jej pełna siostra Madera, a mimo to wyprodukowała 100 000 litrów mleka bez żadnych problemów".

Dzięki własnej wizji hodowli rodzina Alter jest stanie wyhodować świetne krowy i buhaje, a ich filozofia hodowli jest spójna z wizją stacji K.I.SAMEN. Po raz kolejny okazało się, że w hodowli popłaca praktyka, cierpliwość i doświadczenie!

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl