Buhaje "nowej krwi" przyszłością hodowli!

W dzisiejszej hodowli wiele genów jest powielonych ze względu na duże pokrewieństwo między buhajami i to powoduje, że postęp hodowlany nie jest możliwy, a wręcz przeciwnie, ujawniają się niepożądane cechy  w populacjach potomnych.  Dlatego dobrze jest pamiętać, że tylko byki z nową krwią przyczyniają się do postępu w hodowli bydła i wzrostu jej opłacalności.


Wzorcowym  przykładem buhaja, który się do tego przyczynia jest Heuvel Vertonghen rf! Jest to syn znanego buhaja Lucrative, w swoim rodowodzie nie zawiera krwi takich buhajów jak O-Man, Goldwyn, Shottle, Planet, Kian lub Stadel. Ogromne wydajności mleczne jego córek, bardzo wysokie zawartości procentowe białka w mleku oraz jego piękne, funkcjonalne jałówki przyczyniają się, że buhaj ten idealnie pasuje do dzisiejszych czasów. Dodatkowym atutem buhaja Vertonghen jest fakt, że jest nosicielem genu czerwonego umaszczenia (tzw. red factor).  

Kolejnym bardzo ciekawym buhajem jest You Tube FLOYD. Swoim córkom przekazuje wysokie wydajności mleczne oraz doskonały pokrój. Szczególnie wyróżniają się ich piękne wymiona oraz mocne nogi i racice. Z każdą kolejną wyceną (i większą ilością ocenionych córek) wartość Floyda wzrasta. Floyd posiada również unikalny, poszukiwany w dzisiejszej hodowli bydła kod aAa – 651 oraz jest nosicielem genu beta-kazeiny A2/A2.


Buhaj PAINTER Pp ma obecnie najwięcej ocenionych córek w populacji genetycznie bezrożnych czerwono-białych buhajów. Córkom przekazuje wysoką wydajność mleczną, bardzo dobry eksterier oraz wysoką płodność. Jego córki z każdą wyceną oceniane są coraz lepiej. Tak więc i wartość hodowlana buhaja PAINTER wzrasta.
Innym buhajem „nowej krwi” jest syn buhaja Jerudo - Peeldijker OUTLAW. Stawka jego córek zaprezentowaliśmy w tym roku na wystawie w Gorinchem. Jakość  jego córek przekonała do siebie wielu holenderskich producentów mleka. Jałówki po OUTLAWIE są właściwie bez wad. Charakteryzują się dobrą wydajnością mleczną, dużą ramą oraz silnymi nogami i racicami. Ich cechy funkcjonalne są również bardzo dobre.


Chcielibyśmy również zwrócić uwagę na nasze dwa buhaje o bardzo wysokiej niezawodności. Są to Hoekland MAIK i Ponsstar SHOGUN – oba wykorzystywane obecnie przez stację K.I.SAMEN jako ojcowie buhajów. Oba udowodniły już swoją wysoką wartość jako ojcowie krów. Posiadają najwyższe indeksy NVI w Holandii, a hodowcy są bardzo zadowoleni z ich córek.

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl