Aktualności

Ostatnio pojawił się indeks opisujący efektywność wykorzystania paszy. Określa on ile kilogramów mleka krowa może wyprodukować z kilograma paszy. Nasza firma uważa jednak, że należy zwrócić uwagę na wykorzystanie paszy objętościowej. Pasze objętościowe są tańsze, łatwo dostępne i nie trzeba ich importować. Ich wykorzystanie ma również pozytywny wpływ na środowisko.

Aby uzyskać efektywne wykorzystanie pasz objętościowych, krowa powinna być zrównoważona. Poniżej wyszczególniamy cechy, którymi powinna się cechować się taka krowa.

1. Wysokość krowy. Na całym świecie krowy stają się coraz większe. Ale trawa nie rośnie na drzewach, a pasza (zwykle) nie znajduje się na podniesionym stole paszowym. Krowa nie jest żyrafą. Krowy nadal muszą "schylać się", aby dostać się do paszy. Wysoka krowa nie jest wymogiem do wyprodukowania dużej ilości mleka. Większość krów-rekordzistek na świecie była i jest średniej wielkości ale dzięki dobrej zdolności pobierania paszy objętościowej osiąga światowe wyniki w produkcji mleka. Schylanie się do paszy nie powinno być wysiłkiem!

2. Szeroki pysk. Krowa o szerokim pysku posiada najczęściej również szeroką szczękę, co przekłada się na możliwości przetworzenia dużej ilości paszy objętościowej. Na jedno „schylenie” krowa pobiera więcej paszy, co oznacza mniejszy wysiłek do ilości pobieranej paszy. Również przeżuwanie jest łatwiejsze u krowy o szerszym pysku. Dobra krowa mleczna ma dużą łatwość jedzenia. Inną zaletą krowy o szerokim pysku jest to, że może lepiej pozbyć się ciepła. Krowa nie poci się tak łatwo jak ludzie, dużo ciepła musi ujść przez pysk.

3. Odpowiednia szerokość i głębokość klatki piersiowej. Te dwie cechy są bardzo ważne dla wysokiej produkcji mleka. W klatce piersiowej mieszczą się serce i płuca. Na każdy kilogram mleka należy przepompować 300-400 litrów krwi. Oznacza to, że musi istnieć najlepsza możliwa funkcjonalność serca i płuc. Nie jest to możliwe u krów ze zbyt wąską klatką piersiową.

Geertje 669 (EX 92) - córka buhaja Malki Grashoek Blutchen 51 (EX 90) - córka buhaja Norwin

 Sandra 2 - córka buhaja Malki (EX 92) Els 286 (jako krowa w 3 lakt, EX 91) - córka buhaja Burnstyn

4. Wystarczające wysklepienie żeber. Ma to ogromne znaczenie dla wysokiego spożycia paszy objętościowej. Za klatką piersiową krowy powinno być miejsce na pojemny żwacz. W tym miejscu odbywa się trawienie paszy objętościowej.

5. Silne lędźwie. Ważne jest, aby krowa miała wystarczająco silne lędźwie, które są połączeniem między wymionami, a klatką piersiową. Silne lędźwie są koniecznością dla dobrej funkcjonalności krowy. Im szerszy jest krzyż, tym silniejsze muszą być lędźwie. Dzięki temu przestrzeń dla wymienia również znacznie wzrasta. Więcej miejsca na wymię skutkuje większą produkcją mleczną.

6. Dobre ustawienie nóg. Krowy o wysokim spożyciu paszy objętościowej zwykle mają również dobrze ustawione nogi. Oznacza to, że nacisk na każdą racicę jest równy. Aby uzyskać dobre ustawienie przednich nóg, przód krowy musi mieć wystarczającą szerokość. Jeśli krowa jest węższa od przodu, szybko dochodzi do tzw. francuskiej postawy, gdzie przednie racice są odwrócone na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że krowa szuka stabilności, a jest zbyt wąska, aby ustawić racice prosto. Nacisk na wewnętrzną część racicy staje się zbyt duży i pojawiają się problemy, które sprawiają, że krowa rzadziej przychodzi do korytarza paszowego, co zmniejsza spożycie paszy i produkcję mleka.

Nowa wycena już za nami...


2014-12-08

Kolejna, grudniowa wycena buhajów za nami… Stacja K.I.SAMEN ma dla Państwa znakomite wiadomości!

Painter PpBardzo wysoko został wyceniony buhaj Bonhill PAINTER Pp, który pochodzi ze znanej już rodziny krów Bonhill Warsi 19. Dzięki kombinacji Lawn Boy x Ramos x Lightning rf x Ronald gwarantuje wysoką powtarzalność swoich najlepszych cech u córek. Babcia Warsi 19 (EX 90) do chwili obecnej wyprodukowała ponad 100 tys. kg mleka przy zawartości białka ok. 3,5% i zdobyła wiele znaczących tytułów na wystawach hodowlanych. Jej pełna siostra Warsi 20 została wiceczempionką na wystawie NRM. Z tej rodziny wywodzą się takie doskonałe buhaje jak Yava, Jackpot, Goodluck oraz wysoko genomowo wyceniony niemiecki Effort (który musi jeszcze potwierdzić swoją klasę w praktyce). Bezrożny Painter Pp (aAa 243615) przekazuje córkom wysoką powtarzalność cech oraz wysoką produkcję mleczną. Dużo mleka, doskonały eksterier i bardzo dobre cechy zdrowotne stawiają buhaja Painter Pp bardzo wysoko w rankingu najlepszych, sprawdzonych buhajów.

Podobnie ostatnio wyceniony buhaj MANHATTAN oraz RED MYSTERY, TACKLEBERRY i ponadczasowy MALANDO pozostały na najwyższych miejscach w rankingu buhajów.

Grupa córek buhaja BOBAX na wystawie RMV w Gorinchem 2014Brakels BOBAX (Baxter x Bonatus), którego córki zostały zaprezentowane w ubiegłym tygodniu na wystawie RMV w Gorinchem wciąż pozostaje interesującym buhajem z „nową krwią”. To super outcross-owy buhaj, którego córki charakteryzują się łatwymi wycieleniami, szeroką klatką piersiową i wysokimi wydajnościami. Wymiona są dobrze przymocowane, a strzyki bardzo dobrze położone, nogi mocne, płynny ruch.


Dla miłośników rasy Belgijskiej Niebieskiej, którzy szukają buhajów do krzyżowania towarowego również mamy dobrą wiadomość! Prawie wszystkie oferowane przez K.I.SAMEN buhaje BBB charakteryzują się łatwością wycieleń. Są to na przykład ERIK, DORUS, REIN, ELANGO i NOUD.

Wreszcie po raz kolejny swoją  bardzo wysoką wartość hodowlaną udowodnił buhaj rasy MRI - Fielder ALBERT. Pochodzi on z bardzo obiecującej linii Mark 44 x Meldober.

Więcej

Brakels Bobax w Gorinchem!


2014-11-24

Brakels BOBAX to nowy, czarno umaszczony buhaj, który ma już swoją reprezentację córek na wystawę. Podczas wystawy „Rundvee & mechanisatie Vakdagen” w holenderskim Gorinchem (od wtorku 25 do czwartku 27 listopada 2014 r.) K.I.SAMEN po raz kolejny zaprezentuje grupę sześciu córek buhaja BOBAX.

Jest on synem buhaja Baxter z krowy Gerda 15, która z kolei jest córką buhaja Bonatus i wnuczką krowy Woudhoeve Russel. Gerda 15 ma obecnie 10 lat, nadal żyje i produkuje, w tej chwili jej życiowa produkcja to ponad 70000 kg mleka. Prababką BOBAXa jest córka buhaja Rex Bell, której życiowa produkcja wyniosła 135 974 kg mleka, a jej matki Thonyma Gambler 83 592 kg mleka. BOBAX nie zawiera krwi takich buhajów jak O-Man, Goldwyn i Shottle więc z powodzeniem może być używany na większość krów populacji HF. Linia matczyna Gerda jest znana z bardzo wysokiej zawartości tłuszczu i białka w mleku oraz wysokich produkcji życiowych i długowieczności. Również eksterier linii Gerda zasługuje na uwagę. Gerda 15 została czempionką na wystawie w Hellevoetsluis. Jej pierwsza wnuczka (córka Bobaxa) została już jako jałówka wiceczempionką. BOBAX łączy w sobie pozytywne cechy zarówno linii ojcowskiej, jak i matczynej. Daje mocne, długowieczne, dobrze produkujące krowy. Został wyhodowany przez państwo Swank z Nieuw-Beijerland. Posiadają oni kilka jego córek i opisują je jako bardzo mleczne krowy. Są nieco większe niż średnie, o dużej ramie i wystarczającej głębokości. Jałówki są szerokie w krzyżu, nieco cięższe niż średnia dla rasy. Charakteryzują się doskonałymi wymionami.

BOBAX Córki BOBAXa: Jantje 86 & Corrie 23 & Gerda 15 BOBAX to doskonały buhaj na jałówki (dzięki łatwym porodom), wnosi nową krew do populacji HF, gwarantuje wysoką produkcję mleczną, świetny eksterier oraz długi okres użytkowania!

Patrząc na jego matkę i rodzinę po raz kolejny okazuje się, że to praktyka dostarcza dowodów, a nie papier. Mamy nadzieję, że córki BOBAXa znajdą się w najlepszych oborach, gdzie będą cieszyć długim okresem użytkowania i bezproblemowym utrzymaniem!

Zapraszamy na nasze stoisko na wystawie „Rundvee & mechanisatie Vakdagen” w Gorinchem (25-27 listopada 2014 r.) gdzie będzie można podziwiać grupę córek buhaja BOBAX!


Czarne piękności w Hardenberg!


2014-11-07

W zeszłym tygodniu na holenderskiej wystawie „Rundvee & Mechanisatie Vakdagen” w Hardenberg stacja K.I.SAMEN zaprezentowała pięć córek buhaja TOMAHAWK. Krowy pochodziły z różnych regionów Holandii, od Fryzji po Noord-Brabant. Córki buhaja Tomahawk osiągnęły średni indeks długowieczności LV 110 z ponad 10 swoich laktacji. Natomiast ich średnia produkcja z pierwszej i drugiej laktacji dokładnie odzwierciedla to, co Tomahawk sobą reprezentuje:

Średnia produkcja córek buhaja Tomahawk prezentowanych w Hardenberg

Laktacja

Kg mleka

% tłuszczu

% białka

1

9.220

4.60

3.61

 2*

10.646

4.76

3.73

* = średnia przeliczona na 305 dni laktacji


Córki Tomahawka  w Hardenberg zachwyciły wszystkich! Specjaliści opisali je jako bardzo mleczne w typie zwierzęta z pojemną partią żebrową oraz delikatnym kośćcem. Pomimo nieco krótkiego tylnego zawieszenia wymienia było ono dobrze zawieszone, wysokie i szerokie z bardzo silnym więzadłem. Co do nóg wszyscy zgodzili się: to najlepsze nogi na wystawie, o płaskich kościach, bardzo dobrze zbudowane i kątowane!

Stawka córek buhaja TOMAHAWK na wystawie w Hardenberg 2014Jennie 103 - córka buhaja TOMAHAWK prezentowana na wystawie Hardenberg 2014   

Ten czarno umaszczony syn buhaja  Tandem - JIMM Holstein TOMAHAWK pochodzi z linii Wenetie Jana de Vries z Boijl. Linia Wenetie słynie nie tylko z doskonałego eksterieru i wielu zwycięstw na holenderskich wystawach NRM, ale także z wysokiej produkcji mlecznej krów, doskonałej żywotność i długowieczności.

TOMAHAWK jest buhajem outcross-owym, pochodzi ze  sprawdzonej linii hodowlanej o wysokich życiowych produkcjach zarówno jeśli chodzi o mleko, jak i zawartość  tłuszczu i białka. Córkom przekazuje bardzo dobre nogi i racice, wysoką i szeroką tylną część wymienia. TOMAHAWK posiada unikatowy kod aAa 156324 - jest więc idealny do inseminacji krów, które w swoim rodowodzie zawierają krew buhajów O-Man, Shottle i Addison.

TOMAHAWK: tego buhaja nie można przegapić!

Więcej

Targi "Rundvee & Mechanisatie vakdagen" w Hardenberg


2014-10-16

W dniach 28-30 października 2014 roku we wschodnioholenderskim mieście Hardenberg odbędą się targi  „Rundvee & Mechanisatie vakdagen”. Po raz trzeci K.I.SAMEN pokaże stawkę hodowlaną córek i po raz trzeci będą to córki buhajów, które należą do buhajów wyznaczających kierunek rozwoju współczesnej hodowli bydła.

TomahawkW poprzednich latach były to córki Weggelhorster SANTANA (Zidane x Gentry) i ALBIORIX rf (Shottle x Talent rf), w tym roku natomiast będzie  to JIMM. HOLSTEIN TOMAHAWK. Po tym czarnym jak smoła, pięknie zbudowanym buhaju TOMAHAWK (Tandem x Rembrandt (EX90) x Emerson (EX91))będą prezentowane córki  w pierwszej i drugiej laktacji. Został on, jak wskazuje też przedrostek, wyhodowany przez farmera John’a de Vries w holenderskim Boyl. John doi już na swojej fermie wiele córek buhaja Tomahawk i jesteśmy przekonani, że zachwycą one również na wystawie w Hardenberg.

Rodzina ze strony matki Tomahawk’a  jest bardzo znana jako rodzina wystawowa. Zarówno jego półsiostrze Venetië 5 (o. Goldwyn), jak i jego babce Venetië 2 (o. Emerson) udało się wygrać na prestiżowej holenderskiej wystawie bydła NRM. Aż sześć pokoleń w rodowodzie Tomahawk zostało wycenionych na ocenę doskonałą (excelent). Przedstawicielki linii Venetië są nie tylko piękne ale również charakteryzują się wysoką wydajnością mleczną. Z tej linii wywodzi się dużo znanych buhajów hodowlanych np. niemiecki buhaj Clown oraz słynny buhaj ze stacji K.I.SAMEN – COSMO.

JIMM. Holstein Jennie 103 (VG 88) & JIMM. Holstein Hennie 318 (VG 88) - córki Tomahawk, właściciel: Herr John de Vries, Boijl (NL)Córki buhaja TOMAHAWK są wysokomleczne, ze znakomitymi wydajnościami (między innymi bardzo wysoką zawartością suchej masy w mleku). Charakteryzują się przy tym doskonałą ramą, są dobrze zbudowane, długie, z dobrze wysklepionymi żebrami. Również nogi i racice są doskonałej jakości co przekłada się na płynny, energiczny sposób poruszania. Pozytywnie wyróżniają się też wymiona zwłaszcza szerokie i wysokie ich tylne zawieszenie. To jak bardzo K.I.SAMEN ufa jakości Tomahawk sprawia, że jest on już używany jako ojciec buhajów. Pierwszym przedstawicielem jest Mr. Bill (TOMAHAWK x Jesther).

Targi „Rundvee & Mechanisatie vakdagen” zaczynają się 28 października w Hardenberg na wschodzie Holandii. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na stoisko firmy K.I.SAMEN gdzie chętnie udzielimy szczegółowych informacji o naszych buhajach.

Praktyczny Indeks Długowieczności NVO


2014-09-29

Grashoek Beaver 3 (EX 90) - córka Sunflower, właściciel: Melkveebedrijf Grashoek b.v., Grashoek (NL)


Praktyczny Indeks długowieczności NVO informuje ile procentowo córek danego buhaja przeżywa kolejne laktacje. Dzięki niemu można dużo powiedzieć o wartości hodowlanej buhaja. Często zdarza się, że córki buhaja wysoko wycenionego pod względem długowieczności „na papierze” (indeks LV) w rzeczywistości znajdują się nisko w rankingu NVO. Innymi słowy, praktyka udowadnia raz jeszcze, że modele komputerowe są zawodne. Przykładem może być błąd w przypadku buhaja SUNFLOWER. Jego indeks długowieczności LV jest bardzo niski (82 punkty) podczas gdy w praktyce po trzeciej laktacji żyje o 12% więcej jego córek niż średnia holenderska! Powinno się oczekiwać, że wartość hodowlana będzie wzrastać z czasem ale jest to dalekie od rzeczywistości. Wygląda na to, że wszystkie szczegóły, które pomagają przewidzieć indeks długowieczności są mocno zawyżone i nie odzwierciedlają rzeczywistości w oborach.Przedstawiona tabela pokazuje faktyczne wyniki z praktyki, które nie są korygowane pochodzeniem i oborami. Wyniki są publikowane dopiero wtedy, gdy w danej grupie wiekowej jest ponad 100 córek. Kategorie pokazują procentowo ile jeszcze żyja córek danego buhaja po 12, 24, 36, 48 i 60 miesiącach od pierwszego wycielenia.

Buhaj HF odmiana czarno-białaNVOLV na bazie czarno-biały HFLV na bazie czerwono-biały HFPo 12 miesiącachPo 24 miesiącachPo 36 miesiącachPo 48 miesiącachPo 60 miesiącach
Średnia holenderska %HF  90765942 28
MAIK112838 969180  
SHOGUN PS109837 95857360 
RADON108606 9381705840
MANIAC PS108589 958773  
RAMSES107418 938174  
JORRYN106524 9281685438
COLOMBO1062734139379685237
PROVIDER106667 9382665037
JUNO106589 928272  
SHUFFLE106538 9287   
NIVEAU105323 9381675136
COSMO105336 9280655036
SUNFLOWER10582 9087   
IMAGE104229 9280635233
ALF1042305419180685032
CAPTAIN104280 9281655032
CLIMAX104480 93836745 
ALBIORIX RF1043214619482   
TOMAHAWK10382 95    
LUCRATIVE1021152559277614532
REMBRANDT10246 9179634631
NORWIN102-108 9280   
IJSSELVLIEDT101332 9177604431
LIGHTNING1011432839277614430
SANTANA10112 9278   
VIKING WH100-101 887560  
TEUS99-163 89755838 


Buhaj HF odmiana czerwono-białaNVOLV na bazie czarno-biały HFLV na bazie czerwono-biały HFPo 12 miesiącachPo 24 miesiącachPo 36 miesiącachPo 48 miesiącachPo 60 miesiącach
Średnia holenderska %  RHF95  90 76 59 42 28
RED REFLEX105   382 92 81 64 55 
CEDRIC RED 104  483 92 78 64 50 36
OMEGA 104  494 91 80 63 48 36
BENCHMARK  103  123 90 77 61 46 37
VARIANT 104  542 91 77 65 54 31
TIMELESS Pp 104  344 93 84   
MALANDO 103  292 90 80 66  
LUSTRUM 102  407 92 79 63 49 28
LOUSTAR 101  227 92 77   
THUNDER W 100  87 90 75 59 41 27
ABEL 100  327 91 76 58  
LITHIUM 99  140 90 74 56 41 
TRADEMARK 98  94 88 71 54 39 
DIMAN (baza MRI) 112 384 641 93 85 74 68 27


Niewiarygodne jest jak wielkie mogą być różnice pomiędzy wyceną buhaja „na papierze”, a praktycznymi wynikami ujętymi w poniższej tabeli.  Można z tego wyciągnąć wiele wniosków. Radon był pierwszym buhajem ze stacji K.I.SAMEN, po którym 36 miesięcy po pierwszym wycieleniu żyło jeszcze 70% córek. W tej chwili takich buhajów jest pięć. Są to JUNO (72%), SHOGUN i MANIAC (73%), RAMSES (74%) oraz niezwykły MAIK (80%)!

RAMSES ma duże szanse prześcignąć swojego sławnego półbrata RADONA ponieważ przeżywalność jego córek po 36 miesiącach od pierwszego wycielenia jest już o 4% większa od wyniku RADONA. Okazuje się, że również MAIK kontynuuje swój niewiarygodnie wysoki indeks NVO. W tym momencie jest on na szczycie rankingu. Z wyjątkowo wysokim odsetkiem (80%) żyjących córek po czwartej laktacji, jest to wynik o 23% lepszy niż średnia holenderska. Z tego też powodu K.I.SAMEN testuje jego synów i  z pewnością znajdzie się wśród nich wiele o podobnie wysokim indeksie.

Mentor - syn MaikMichael - syn MaikMoneymaker - syn Maik


Więcej

Niezawodność i alternatywna krew...


2014-08-19

Nowa wycena z sierpnia 2014 roku nie wykazała dramatycznych zmian. Porównanie obecnego indeksu TIP z poprzednim pokazało, że buhaje ze stacji K.I.SAMEN utrzymują stabilny poziom. Co nas wyróżnia od innych stacji? Po zapoznaniu się z nową wyceną można wyciągnąć jeden wniosek. ... Posiadamy własny, idący w dobrym kierunku kurs! Jesteśmy zdania, że w hodowli bydła należy skupić się na alternatywnych liniach (tzw. „nowa krew”), a buhaje oceniać w praktyce (a nie na papierze). Jest to zgodne z naszym hasłem: „De praktijk bewijst t!” czyli „Praktyka udowadnia to”.

Brakels Bobax (Baxter x Bonatus x Russel)Doskonały w tym jest nowy outcrossowy buhaj Brakels BOBAX. Jest on synem buhaja Baxter i wnukiem doskonałej krowy Bonatus. Linia matczyna Gerda słynie z bardzo wysokich produkcji życiowych i świetnego eksterieru. Jałówki po buhaju Bobax optymalnie łączą w sobie cechy linii ojcowskiej i matczynej. Córka Bobaxa została rezerwową czempionką w klasie jałówek na wystawie w Hellevoetsluis!

CRACKER to syn słynnego Jorryna i wnuk Jackpota (od strony matki). Odziedziczył on wszystkie najlepsze cechy swojego ojca! Córkom przekazuje dobre nogi, dobrą produkcję i doskonałe cechy zdrowotne.

Trzeci znakomity outcrossowy byk to NEW HORIZON z rodu Sammy D x Mascol. Rodzina New Horizon charakteryzuje się znakomitym eksterierem, krowy produkują dużo białka w mleku i są długowieczne.

O buhaju MALANDO nie trzeba już wspominać - wszyscy pamiętają ostatnie NRM 2014!

TACKLEBERRY syn Lawn Boy-a już od roku znajduje się na szczycie holenderskiej listy czerwono-białych HF. Tackleberry wciąż pozostaje na wysokim, stabilnym poziomie: córki charakteryzują się wysoką produkcją, są prawidłowo zbudowane i mają doskonałe cechy zdrowotne!

Elza 33 - córka Manhattan, właściciel: Bardoel V.O.F., Ravenstein-DeursenNasz najnowszy czerwono-biały buhaj Grut Huus MANHATTAN (Moonlight x Orcival) z każdą wyceną pnie się wyżej. Jego córki łączą wysoką produkcję mleczną z bardzo wysoką zawartością białka (kappa-kazeina BB) w mleku, co sprawia, że MANHATTAN należy do buhajów bardzo pożądanych w hodowli bydła.

Wysoka produkcja mleczna, imponujący eksterier i doskonałe zdrowie jałówek to zasługa buhaja TIMELESS. Zadziwia on za każdym razem, gdyż każda nowa wycena jest coraz wyższa. Timeless zawiera gen bezrożności dzięki kombinacji w rodowodzie Canvas x Domino.

W rasie MRI największą furorę robi obecnie ALBERT. Po wcześniejszych buhajach takich jak Diman i Rik teraz Albert jest numerem jeden! Ogromna produkcja mleka o wysokiej zawartości suchej masy, bardzo dobra budowa krów to cechy, które przesądzają o jego wysokiej wartości hodowlanej.

Kolejne SUKCESY tym razem w północnej Holandii – 04.08.2014!


2014-08-18

W pierwszym tygodniu sierpnia, jak co roku, w Opmeer w północnej Holandii odbyła się prestiżowa wystawa rolnicza. W tym roku została zorganizowana po raz 105-ty i uczestniczyło w niej 15.000 zwiedzających, którzy podziwiali najpiękniejsze cielęta i krowy.

W wystawie wzięła udział min. córka naszego buhaja BIG MALKI w klasie Baby oraz kilka cieląt w klasie Młodych Cieląt (poniżej 1 roku) i w klasie Starszych Cieląt (w wieku od 1 roku do 2 lat). Wszystkie cielęta prezentował współpracownik K.I.SAMEN Jan Wagemaker.

Córka buhaja GALANT Tonnie 74 opuściła ring kalsy Młodych Cieląt z bardzo wysoką oceną 1C! Chwilę później w klasie Starszych Cieląt córka buhaja TIMELESS Hannchen 40 otrzymała ocenę 1D, a buhaja SHOGUN Bleske 380 hodowcy  Mts. Kater ocenę 1B. W klasie Starszych Cieląt ocena 1D przypadła również córce TOMAHAWK Vrije Tulp 37. A ostateczną mistrzynią klasy została Emma 182 (ojciec MURPHY) hodowcy Marcel van der Eijk z Twisk. Gratulujemy!

Wisienką na torcie było mistrzostwo Grupy Cieląt córek po buhajach GALANT i BURNSTYN, których hodowcą jest Burns z Wagemaker. Wspaniałe wyniki dla Jana i jego zespołu, nasze gratulacje!


Królowymi dnia zostały córki buhaja  ALBIORIX:

Ant 264 i Vera 886 (patrz zdjęcie).


Królowa Opmeer Ant 264 (2 z prawej) wraz z jej przyrodnią siostrą Ant 266 (3 z prawej), obie córki buhaja  ALBIORIX, brały już raz udział w reprezentacji grupy na wystawie Rundvee & Mechanisatie w październiku 2013 roku w Hardenberg. Vera 886 hodowcy M. Vriend z Zuidermeer otrzymała ocenę 1C w kategorii Młodych Krów (w 2 i 3 laktacji). Vera  886 na zdjęciu jest pierwsza z prawej.
W tej samej klasie co Vera 886 została wystawiona córka buhaja DROPSHOT Carla 344 hodowcy Fa. Wester. Otrzymała ona ocenę 1A za najlepsze wymię. Carla 344 została również Czempionką Rezerwową w klasie  Młodych Krów! Z tej samej obory pochodzi też Carla 323 (ojciec RED ROCK), która zdobyła ocenę 1B w swojej klasie, a później była 5. na Mistrzostwach Młodych Krów.

A teraz w skrócie tytuły naszej Królowej Opmeer!  

Ant 264 (ojciec  ALBIORIX) wygrała wszystko, co tylko mogła wygrać w ten piękny słoneczny poniedziałek w Opmeer. Hodowcy John i Christel Wester z dumą przyjęli następujące nagrody:

- Ocena 1A w klasie Młodych Krów

- Najlepsze Wymię w klasie Młodych Krów

- Najlepsze Wymię Mistrzostw

- Czempionat  w klasie Młodych Krów

- Mistrzostwo w grupie stawek  (Ant 264 była jedną  z trzech prezentowanych krów)

- Czempionat Wystawy!

Na zdjęciu:

Ant 264 (córka buhaja ALBIORIX) hodowców Jana i Christel Wester w czasie ogłaszania werdyktu przez jury.
Filmy z wystawy można zobaczyć poprzez link: Wystawa Opmeer 04aug14 (źródło: Veeteelt.nl)

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl