Aktualności

Indeks NVO kwiecień 2015


2015-04-27

JUNOK.I.SAMEN stawia na praktykę dlatego bardzo ważnym elementem oceny długowieczności krów jest indeks NVO opracowany na podstawie faktycznych danych. W tabeli ponownie przedstawiamy aktualne dane dotyczące długowieczności córek naszych buhajów w porównaniu do średniej długowieczności krów w Holandii. W tabeli w każdej klasie wiekowej ujęto córki buhaja tylko w przypadku gdy ich ilość przekracza 100. Kategorie wiekowe pokazują ile córek danego buhaja żyje po 12, 24, 36, 48 i 60 miesiącach od pierwszego wycielenia. Najstarsze krowy mają więc ponad 7 lat. Tabela pokazuje rzeczywistą wartość hodowlaną buhajów, a nie szacunkowe wyniki wyceny genomowej.

Obecnie najlepszym buhajem jest DIMAN. 60 miesięcy po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 58% jego córek, podczas gdy średnio w Holandii żyje 28% krów. Z czarno-białych HF wciąż najlepsze są MAIK i SHOGUN, a JUNO wspiął się o 2 punkty. Warto zauważyć, że cyfry te prezentują rzeczywistość w przeciwieństwie do indeksu długowieczności LV, który jest wyliczony szacunkowo na papierze po uwzględnieniu między innymi wyceny za nogi i wymiona. LV nie ma więc żadnej praktycznej wartości dla hodowcy. Przykładem może być SHOGUN, który zdobył tylko 96 punktów za nogi i racice (podobnie jak JUNO), MANIAC zdobył 93 punkty, MAIK 102, a RADON 98. Jeśli chodzi o wymię to RADON otrzymał 97 punktów,  MANIAC 98 podobnie jak  SHOGUN, a JUNO 99. Natomiast w wycenie NVO wszystkie te byki znalazły się w czołówce rankingu! Ten przypadek pokazuje więc jak duża jest rozbieżność między wyceną szacunkową a rzeczywistością!

Stacja K.I. SAMEN stara się być praktyczna i dokładnie określić, jakie cechy mają, a jakie nie mają znaczenia w wycenie długowieczności krów. Patrząc na pięć powyższych buhajów można zauważyć, że wszystkie one mają indeks zacielalności powyżej średniej. Ponadto godne uwagi jest to, że buhaje hodowlane nie powinny być zbyt duże, aby ich córki dłużej żyły. Duże znaczenie ma również kondycja buhajów – wszystkie powyższe zdobyły co najmniej 103 punkty za kondycję (SHOGUN aż 11 punktów!).

Po raz kolejny praktyka pokazuje co ma znaczenie!


Więcej

Komentarz w odniesieniu do zmiany bazy...


2015-04-15

Kwiecień 2015 roku to moment kiedy nastąpiła podstawowa korekta ustawień bazy genetycznej. Coś, co odbywa się co pięć lat i powinno odzwierciedlać to, co dzieje się w praktyce.

Jednak K.I.SAMEN jest zaskoczone tak gigantycznymi i niezrozumiałymi zmianami w sposobie wyceny!

Przy wycenie eksterieru stosuje się dwie skale: AV oraz skalę liniową. Średnia ocena ogólna ocenianych krów ustalona jest na 80 punktów w skali AV, co odpowiada wartości 100 na diagramie liniowym.

W przypadku ponadczasowego buhaja TIMELESS Pp jego córki zostały wycenione przez selekcjonerów w skali AV na średnią ocenę za eksterier 82,1 punkty co w skali liniowej przekładało się na 107 punktów. Obecnie przy niezmiennej wycenie córek w skali AV na 82,1 punkty (a więc powyżej średniej dla populacji), jego wycena eksterieru w skali liniowej to tylko 100 punktów (a więc średnia dla populacji). Jest to całkowicie niezrozumiałe! Podobnie dzieje się w przypadku takich sprawdzonych buhajów jak SHOGUN PS i JUNO, które w obecnej wycenie otrzymały wynik poniżej 100 za wymiona i tylko 96 za nogi i racice. Jak to jest możliwe skoro 60 miesięcy po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 49% córek Shoguna, gdzie średnia populacji holenderskiej to 28%? Nie byłoby to możliwe ze złymi nogami i wymionami!

Kolejną sprawą godną uwagi jest fakt, iż sprawdzone już buhaje (między innymi przez hodowców, którzy mają bardzo bogate doświadczenie, a buhaje wycenione są na setkach, a nawet tysiącach córek) są nagle dużo gorsze „na papierze” niż młode buhaje wycenione tylko genomowo (bez ocenionych córek).

Obecnie próbuje się udowodnić, że buhaje wycenione genomowo są dużo lepsze od buhajów wycenionych na córkach. Wygląda to tak, jakby chciano zastąpić młode buhaje testowe buhajami wycenionymi genomowo. Do tej pory były tzw. „buhaje testowe”, wybierane na podstawie rodowodów rodziców,  a ich wartość weryfikowano na podstawie wyceny ich córek. Dopiero to pokazywało czy są one wartościowe i czy mogą trafić do hodowli.

Z obecnymi buhajami wycenionymi genomowo sprawa wygląda jeszcze gorzej ponieważ nie ocenia się ich córek. Często zdarza się, że badania genomowe dowodzą, że wartość genetyczna buhaja jest bardzo wysoka, natomiast praktyka pokazuje coś przeciwnego i jego córki są o wiele gorsze od swoich rówieśnic. Jednak tego można się dowiedzieć dopiero po wycenie tych córek! Nic więc dziwnego, że jest tak duży odsetek buhajów wycenionych genomowo, które natychmiast po swojej wycenie znajdują się w czołówce rankingu, natomiast po pierwszej wycenie córek znikają z niego bez śladu. Niestety ich potomstwo (a co za tym idzie te niesprawdzające się geny) pozostaje w hodowli na długie lata. Czy nie lepiej zatem używać w hodowli sprawdzonych, gruntownie wycenionych na potomstwie buhajów? Najwyższy czas, żeby interes hodowcy był ważniejszy od interesu firm komercyjnych wykonujących badania genomowe! 

Jak mówi szef stacji K.I.SAMEN - Bas Engelen: „Byki nie zmieniają się, zmieniają się tylko liczby je opisujące”.

Zmiana bazy kwiecień 2015


2015-04-14

W kwietniu 2015 roku uległo zmianie szacowanie wartości hodowlanej bydła. Zmianie uległa baza, do której porównuje się przewagi hodowlane buhajów. Obecnie bazę stanowią średnie wartości krów pierwiastek urodzonych w 2010 roku. Jest ona ustalona na 100 (w przypadku wartości hodowlanych względnych) lub 0 (w przypadku wartości hodowlanych bezwzględnych).

Więcej

Nowe rasy SPECKLE PARK i PINZGAUER!


2015-03-27

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu dwie nowe rasy, które wkrótce uzupełnią naszą ofertę. Są to PINZGAUER oraz SPECKLE PARK. Rasy te będą dostępne w Polsce po raz pierwszy!

Ramorat


Rasa PINZGAUER jest bardzo popularna w Austrii oraz południowych Niemczech. Zwierzęta spędzają większą część roku w górach i żywią się głównie dostępną na zboczach trawą, którą potrafią doskonale wykorzystać do produkcji wysokiej jakości mleka i mięsa. Charakteryzują się mocną, rustykalną budową ciała. Więcej na temat rasy można przeczytać tutaj. W ofercie posiadamy nasienie dwóch buhajów: RAMORAT i LURN.
Warrior


W ofercie stacji posiadamy również buhaja rasy Speckle Park - Ballylough WARRIOR. To pierwszy przedstawiciel tej rasy dostępny w Holandii. Posiada wszystkie cechy typowe dla rasy, które sprawiają, że jest bardzo interesującym buhajem dla każdego kto chce przy niezbyt intensywnym żywieniu mieć dobrej jakości mięso, a przy tym nie martwić się problemami okołoporodowymi. Nadaje się zwłaszcza do inseminacji jałówek gdyż cielęta rodzą się małe, a następnie szybko przyrastają. Więcej na temat rasy można przeczytać tutaj.

Więcej

Konkurs fotograficzny


2015-03-12

Marijke 95 (o.Malando) & Yvonne de JongMamy przyjemność ogłosić KONKURS FOTOGRAFICZNY

"K.I.SAMEN okiem nowoczesnego hodowcy"!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym wiosennym konkursie fotograficznym. Jeśli macie Państwo w swojej oborze jałówki lub krowy po buhajach ze stacji K.I.SAMEN zachęcamy do zrobienia i przesłania zdjęć. Pokażmy jakie mamy zwierzęta!

Z nadesłanych zdjęć wybierzemy najlepsze i opublikujemy je w galerii na naszej stronie internetowej. Zwycięzca konkursu otrzyma 10 porcji nasienia buhaja, którego sobie wybierze z naszej oferty.

Warunkiem publikacji zdjęć jest przesłanie zgody na ich publikację przez stację K.I.SAMEN Polska Sp. z o.o. Każde zdjęcie powinno być obowiązkowo opatrzone krótkim opisem: nazwa i numer krowy/jałówki, imię i nazwisko hodowcy wraz z miejscowością, informacja po jakim buhaju jest zwierzę, ewentualnie uwagi hodowcy.

Termin przyjmowania zdjęć to 30.04.2015 roku. Wyniki ogłosimy 4 maja 2015 roku!

Bezprecedensowe zwycięstwo w Asten-Heusden 2015!


2015-03-12

W minioną sobotę, jak co roku w marcu, odbyła się Zimowa Wystawa Bydła w południowo holenderskim Asten-Heusden. Na wystawie zaprezentowało się ponad 100 krów w wieku od 2 do 12 lat i wszystkie walczyły o najwyższy tytuł – Grand Champion!

Krowy z fermy Grashoek we wszystkich kategoriach odniosły sukcesy zarówno w grupie HF odmiany czarno- jak i czerwono-białej!

A oto wyniki:

Kategoria HF odmiana czerwono-biała:

Championka w grupie młodych krów  - Grashoek Nel Pp - córka SUNFLOWER

Championka w grupie starszych krów - Grashoek Vrije Tulp 25 (po 5 cielaku) – córka CEDRIC RED

Kategoria HF odmiana czarno-biała:

Championka w grupie młodych krów- Grashoek Angel 51 – córka NORWIN

Championka  w grupie starszych krów Grashoek Nordika 5 (po 8 cielaku) - ojciec COLOMBO

Championka rezerwowa w grupie starszych krów - Beaver 3 (po 4 cielaku) - ojciec SUNFLOWER

Grashoek Nordika 5 (EX92) (ojciec COLOMBO) Grashoek Vrije Tulp 25 (EX91) (ojciec CEDRIC RED)

Po tych fantastycznych wygranych euforia stała się jeszcze większa kiedy okazało się, że dwa najważniejsze zwycięstwa również przypadły krowom z  Grashoek!!!

CHAMPION wystawy 2015 w kategorii HF odmiana czarno-biała - Grashoek Nordika 5 (EX 92) - ojciec COLOMBO

CHAMPION wystawy 2015 w kategorii HF odmiana czerwono-biała - Grashoek Vrije Tulp 25 (EX 91) - ojciec CEDRIC RED

Grashoek Nel 139 Pp  (ojciec SUNFLOWER PS rf)   Grashoek Beaver 3 (EX90) (ojciec SUNFLOWER PS rf)

Jest to z pewnością wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju triumf fermy Grashoek rodziny Engelen na tej wystawie! Aby wygrana stała się  jeszcze bardziej kompletna krowy z tej fermy otrzymały również tytuł Najlepszej Grupy Hodowlanej 2015 zarówno w kategorii HF odmiana czarno-biała, jak i w kategorii HF odmiana czerwono-biała.

Jednym słowem: FANTASTYCZNIE! To naprawdę wyjątkowe osiągnięcie!!!

Krowy te udowodniły, że hodowla to coś więcej niż tylko liczby.... Ferma Grashoek pokazała w Asten-Heusden niezawodne, sprawdzone córki po takich buhajach ze stacji K.I.SAMEN jak: SUNFLOWER, NORWIN, CEDRIC RED i COLOMBO. Wszystkie bardzo dobrze wyważone i wysoko produkcyjne. Jeden z właścicieli fermy Grashoek opisał ten bezprecedensowy sukces w kilku słowach: "Nie genomika, a właściwy dobór hodowlany i ludzie z pasją"

Hasło K.I.SAMEN: "Praktyka dowodzi tego!" sprawdza się ponownie i będzie sprawdzać się w przyszłości!

Gospodarstwo mleczne Grashoek i stacja K.I. SAMEN stale dążą do poprawy krów, które mają być bezproblemowe w utrzymaniu, zdrowe, wydajne i ekonomiczne. To wszystko przekłada się na radość hodowcy. Grashoek i  K.I. SAMEN mają tę samą filozofię: ważna jest różnorodność i jakość rodziny krowy. Hodowca powinien znaleźć najlepsze cechy, które są w danej rodzinie krów, dodać, co jest potrzebne do poprawy, a następnie sprawdzić, czy dokonał właściwego wyboru. I jak dowodzą wyniki hodowlane, to się sprawdza!


K.I. SAMEN jest dla każdego postępowego rolnika, który chce polepszyć ekonomię swoje farmy i jakość swoich zwierząt.

Więcej

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl