Aktualności

Kolejne SUKCESY tym razem w północnej Holandii – 04.08.2014!


2014-08-18

W pierwszym tygodniu sierpnia, jak co roku, w Opmeer w północnej Holandii odbyła się prestiżowa wystawa rolnicza. W tym roku została zorganizowana po raz 105-ty i uczestniczyło w niej 15.000 zwiedzających, którzy podziwiali najpiękniejsze cielęta i krowy.

W wystawie wzięła udział min. córka naszego buhaja BIG MALKI w klasie Baby oraz kilka cieląt w klasie Młodych Cieląt (poniżej 1 roku) i w klasie Starszych Cieląt (w wieku od 1 roku do 2 lat). Wszystkie cielęta prezentował współpracownik K.I.SAMEN Jan Wagemaker.

Córka buhaja GALANT Tonnie 74 opuściła ring kalsy Młodych Cieląt z bardzo wysoką oceną 1C! Chwilę później w klasie Starszych Cieląt córka buhaja TIMELESS Hannchen 40 otrzymała ocenę 1D, a buhaja SHOGUN Bleske 380 hodowcy  Mts. Kater ocenę 1B. W klasie Starszych Cieląt ocena 1D przypadła również córce TOMAHAWK Vrije Tulp 37. A ostateczną mistrzynią klasy została Emma 182 (ojciec MURPHY) hodowcy Marcel van der Eijk z Twisk. Gratulujemy!

Wisienką na torcie było mistrzostwo Grupy Cieląt córek po buhajach GALANT i BURNSTYN, których hodowcą jest Burns z Wagemaker. Wspaniałe wyniki dla Jana i jego zespołu, nasze gratulacje!


Królowymi dnia zostały córki buhaja  ALBIORIX:

Ant 264 i Vera 886 (patrz zdjęcie).


Królowa Opmeer Ant 264 (2 z prawej) wraz z jej przyrodnią siostrą Ant 266 (3 z prawej), obie córki buhaja  ALBIORIX, brały już raz udział w reprezentacji grupy na wystawie Rundvee & Mechanisatie w październiku 2013 roku w Hardenberg. Vera 886 hodowcy M. Vriend z Zuidermeer otrzymała ocenę 1C w kategorii Młodych Krów (w 2 i 3 laktacji). Vera  886 na zdjęciu jest pierwsza z prawej.
W tej samej klasie co Vera 886 została wystawiona córka buhaja DROPSHOT Carla 344 hodowcy Fa. Wester. Otrzymała ona ocenę 1A za najlepsze wymię. Carla 344 została również Czempionką Rezerwową w klasie  Młodych Krów! Z tej samej obory pochodzi też Carla 323 (ojciec RED ROCK), która zdobyła ocenę 1B w swojej klasie, a później była 5. na Mistrzostwach Młodych Krów.

A teraz w skrócie tytuły naszej Królowej Opmeer!  

Ant 264 (ojciec  ALBIORIX) wygrała wszystko, co tylko mogła wygrać w ten piękny słoneczny poniedziałek w Opmeer. Hodowcy John i Christel Wester z dumą przyjęli następujące nagrody:

- Ocena 1A w klasie Młodych Krów

- Najlepsze Wymię w klasie Młodych Krów

- Najlepsze Wymię Mistrzostw

- Czempionat  w klasie Młodych Krów

- Mistrzostwo w grupie stawek  (Ant 264 była jedną  z trzech prezentowanych krów)

- Czempionat Wystawy!

Na zdjęciu:

Ant 264 (córka buhaja ALBIORIX) hodowców Jana i Christel Wester w czasie ogłaszania werdyktu przez jury.
Filmy z wystawy można zobaczyć poprzez link: Wystawa Opmeer 04aug14 (źródło: Veeteelt.nl)

Również eksperci wybrali Norwina!


2014-07-25

Dairy Magazine (niezależny holenderski magazyn zajmujący się tematyką związaną z hodowlą bydła mlecznego) poprosił pięciu ekspertów o ocenę grup hodowlanych, które były prezentowane na NRM 2014. Skala wynosiła od 1 do 10 punktów.

W tabeli poniżej znajduje się ocena ekspercka dla 20. wystawianych grup hodowlanych. Wszystkie byki są wycenione na bazie czarno-białego HF, pod uwagę wzięto indeks NVI oraz wycenę eksterieru. Dzięki porównaniu tych grup pojawił się jaśniejszy obraz.

Poszczególni eksperci ponumerowani są od 1 do 5:

1. Auke Landman

2. Johan van Houwelingen

3. Kees van Velzen

4. Ton Lansbergen

5. Albert Prins

Pomimo faktu, że grupa hodowlana Norwina została wybrana ze stosunkowo niewielkiej liczby córek, została najwyżej wyceniona przez ekspertów. Przewodniczący grupy ekspertów wskazał ją jako najlepszą! Wcześniej grupa córek Norwina została też wybrana przez jury złożone z publiczności jako najlepsza grupa na NRM 2014.

Norwin jest buhajem nie tylko o doskonałym rodowodzie, on potwierdza swoją klasę w praktyce! Hodowcy, którzy chcę dzięki mleku zarabiać pieniądze chwalą cechy córek Norwina. Potwierdza się więc znowu, że to właściwy dobór zwierząt robi prawdziwą hodowlę, a nie ślepe dodawanie liczb na papierze.


Kolejne krowy EXCELLENT!


2014-07-24

Grashoek Nordika 5 (EX 92) - córka Colombo


Od 16 lipca 2014 na farmie mlecznej Grashoek pojawiło się kolejnych pięć krów wycenionych za pokrój na ocenę EXCELLENT ! Najwyżej została sklasyfikowana krowa Grashoek Nordika 5 (EX 92) – córka buhaja Colombo, która jest zarazem najstarsza z tego grona. Została ona już wcześniej opisana w magazynie Melkvee przy okazji buhaja Cracker. To właśnie z nim dała znakomitego syna Crossfire, który jest obecnie testowany i stacja wiąże z nim duże nadzieje. Nordika 5 to duża krowa, która jest znakomitym przykładem, jak powinny wyglądać dobre, bezproblemowe w utrzymaniu krowy.Grashoek Maria 4 (EX 91) - córka WarsteinerGrashoek Vrije Tulp 25 (EX 91) - córka Cedric


Wicemistrzyni NRM 2014, Grashoek Maria 4, córka buhaja Warsteiner zdobyła 91 punktów (EX 91), podobnie jak córka CedricaGrashoek Vrije Tulp 25.

Jeszcze trzy krowy wyceniono na ocenę EXCELLENT (w tym dwie córki Norwina). Jedna z nich, Wizzy 3 otrzymała tą ocenę przede wszystkim za nogi. Trzecią krową wycenioną na 91 punktów jest córka buhaja Sunflower - Grashoek Beaver 3, która jest doskonale proporcjonalna. Wspaniale jest zobaczyć, że córki Norwina są doceniane nie tylko jako cała stawka ale również każda pojedynczo jest wybitna. Norwin dał i z pewnością da jeszcze wiele wspaniałych krów. Udowadnia on, że „papierowa” wycena to za mało i ważne jest to, co można zobaczyć w praktyce. Hasło stacji potwierdza się więc po raz kolejny: Praktyka potwierdza to! DE PRAKTIJK BEWIJST ‘T!

Nazwa krowy
OjciecRamaMlecznośćWymięNogi i racice
Razem
Blutchen 51NORWIN RF8993908790
Wizzy 3NORWIN RF9090889190
Beaver 3SUNFLOWER RF9089918890
Vrije Tulp 25CEDRIC9393918991
Maria 4WARSTEINER9192929091
Nordika 5COLOMBO RF8991949292


Grashoek Blutchen 51 (EX 90) - córka NorwinWilgenhoeve Wizzy 3 (EX 90) - córka Norwin Grashoek Beaver 3 (EX 90) - córka Sunflower

Podwójne zwycięstwo grup hodowlanych K.I.SAMEN na NRM 2014!


2014-07-16

W ostatnim lipcowym wydaniu holenderskiego czasopisma zajmującego się hodowlą bydła Veeteelt zostały przedstawione wyniki czerwono- i czarno-białych grup hodowlanych prezentowanych na tegorocznym NRM.

Oceny dokonywało 5 sędziów o międzynarodowej sławie. Ocenianych stawek było 23, a skala ocen od 1 do 5 punktów.

We wszystkich grupach czarno-białego HF stawki córek NORWINa były w czołówce! Osiągnęły one średnią ocenę 3,9 punktów i była to najwyższa ocena na tegorocznym NRM! „Harmonijne, pięknie zbudowane szkielety i mleczna budowa ciała w połączeniu z doskonałymi wymionami przemawiają do wyobraźni”, mówił juror Paul Hannan.

                                 

Również w grupie czerwono-białego HF stawki córek po buhaju MALANDO znajdują się czołówce! Innymi słowy, podwójny sukces buhajów ze stacji K.I.SAMEN. To wspaniałe widzieć taki entuzjazm publiczności i mieć świadomość, że jakość jest doceniana.

Niezwykłe jest to, że buhaj z najniższym wynikiem na papierze wśród wszystkich prezentowanych grup hodowlanych okazał się najlepszym. Córki MALANDO doskonale pokazały swoje piękno, zwłaszcza świetne kłody z doskonale zbudowanymi i zawieszonymi wymionami. Wynik na ringu był lepszy niż można się tego spodziewać bazując na wycenie „papierowej”.

Podobnie brzmią komentarze w czasopiśmie Farm. Oba buhaje znajdują się w stacji K.I.SAMEN. Stoją w luksusowych warunkach, są w bardzo dobrej kondycji co sprawia, że mogą być używane jeszcze długo. Na kanale You Tube można je oba podziwiać:

  


NRM 2014 jest już za nami… To była znakomita impreza!


2014-07-04

Już miesiąc wcześniej nasi specjaliści ze stacji K.I.SAMEN b.v. zabrali się do poszukiwania i przygotowywania krów mających wziąć udział w pokazie grup hodowlanych, a tydzień przed NRM rozpoczęły się przygotowania w zakresie promocji. Aż w końcu 27 czerwca nastąpiło otwarcie NRM w holenderskim Zwolle!

Na NRM 2014 stacja K.I.SAMEN po raz pierwszy pokazała swoją nową szatę graficzną: na ulotkach, plakatach, wizytówkach… W niedalekiej przyszłości pojawi się ona również na nowej stronie internetowej. Szata ta doskonale koresponduje z wartościami jakie wyznaje stacja, a mianowicie: otwartość, przejrzystość, racjonalność, wolność, tradycja i pasja!

Pierwszy dzień był dniem prezentacji grup hodowlanych. Stację K.I.SAMEN reprezentowały krowy po buhaju NORWIN (przed południem) i MALANDO (po południu)

Więcej

NRM 2014


2014-06-24

W dniach 27-28 czerwca 2014 roku po raz kolejny odbędzie się prestiżowa wystawa bydła NRM w holenderskim Zwolle.

NRM (Nederlandse Rundvee Manifestatie) odbywa się w Holandii co dwa lata. Jest to krajowa wystawa bydła, na której pojawiają się najlepsi hodowcy z całej Holandii, a jej tradycja ściąga tysiące gości z całego świata. Przyjaciele bydła z Holandii, Belgii, Niemiec, Czech, Francji, Nowej Zelandii i innych krajów mają okazję oglądać na niej nie tylko najpiękniejsze krowy Holandii ale też podziwiać stawki hodowlane córek różnych buhajów. W tym roku stacja K.I.SAMEN zprezentuje dwie stawki krów: pierwszą są córki buhaja MALANDO, a drugą  córki buhaja NORWIN.

Norwin, który został sklasyfikowany kilka lat temu na EX-90, jest nadal imponującą i prawdziwą potęgą! Na początku tego roku stacja jednogłośnie zadecydowała aby i w tym roku pokazać na NRM stawkę jego córek. To się nazywa odwaga! Córki Norwina brały już udział w wielu show, między innymi na NRM w 2012 roku oraz wystawie bydła Fachmesse Rundvee & Mechanisatie Vakdagen 2012 w południowoholenderskim Venray. Jego córki już jako młode krowy błyszczą, posiadają głęboką kłodę, są szerokie i bardzo dobrze rozwinięte. Jego niemiecka matka RH Meggilee (EX-91) i półsiostra RH Maxima (EX-94) są również imponujące i cenione na całym świecie jako doskonałe matki buhajów! 

Film: Norwin
Malando możemy opisać jako solidnie zbudowanego buhaja, którego córki wraz z wiekiem tylko zyskują. Jego matka J & G Meisi 5, obecnie 12-letnia krowa jest nadal bardzo witalna i mamy nadzieję zaprezentować ją również na NRM 2014. Malando, syn buhaja TS Gogo,  obchodził swoje 8. urodziny już jakiś czas temu, teraz ma setki córek w laktacji. Nasi wykwalifikowani specjaliści w praktyce opisują je jako funkcjonalne krowy, które doskonale pasują do współczesnych obór. Charakteryzują się wzrastającą w laktacji wydajnością mleczną, wysoką procentową zawartością białka w mleku oraz zdrowymi wymionami z ich wysokim tylnym zawieszeniem. To satysfakcjonuje hodowców bydła i sprawia, że chętnie ponownie używają Malando w swojej oborze. Powtarzalność cech u jego córek jest wyśmienita. Są to wyrównane zwierzęta, utarło się już powiedzenie: "Jeśli widziałeś sześć córek Malando to tak jakbyś widział je wszystkie. Jednolitość w najlepszym wydaniu!" Te doskonałe cechy Malando sprawiły, że był on również na swego rodzaju "wakacjach" w 2012 roku w Anglii w stacji Cogent.

Film: Malando

Artykuł o stacji K.I.SAMEN w Holstein International


2014-06-13

W kwietniu 2014 roku w międzynarodowym, fachowym czasopiśmie o tematyce hodowlanej Holstein International pojawił się artykuł o stacji unasieniania K.I.SAMEN i gospodarstwie mlecznym w Grashoek. Te dwa zakłady są ze sobą nierozłącznie związane z powodu swojej historii. K.I.SAMEN zostało założone w 1982 roku przez dwóch braci i hodowców bydła Basa i Theo Engelen. Stało się tak gdyż byli niezadowoleni z prowadzonej wówczas polityki związków hodowlanych. Od tej chwili minęło już 30 lat. Trzej synowie Basa Engelen prowadzą obecnie gospodarstwo mleczne, a K.I.SAMEN rozwinęło się w odnoszącą sukcesy na całym świecie stację unasieniania bydła. Motto stacji „Praktyka udowadnia to” staje się coraz ważniejsze dla hodowców, którzy cenią sobie ekonomikę produkcji mlecznej.

Wszyscy czytelnicy Holstein International mogą już przeczytać pełen artykuł o K.I.SAMEN. Jest on dostępny aż w pięciu językach. Poniżej linki do artykułów w języku angielskim i niemieckim.

Artykuł: „K.I.SAMEN: Żadnych wysoko genomowo wycenionych buhajów ale równowaga i cierpliwość” (tłumaczenie na język polski)

Artykuł po angielsku: "K.I. SAMEN: No high genomics, but balance and patience."

Artykuł po niemiecku: "K.I.SAMEN: Keine hohen Genomics, aber Ausbalanciertheit und Geduld."

Przyjemnej lektury!

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl