Aktualności

Mleko typu A2


2014-12-14

W Nowej Zelandii powstała fundacja „A2 Milk”, która zajmuje się badaniami nad różnicami właściwości mleka typu A1 i A2. Jak dowodzą najnowsze badania, mleko, które zawiera tylko białka A2 jest łatwiejsze do strawienia niż bardziej popularne mleko typu A1. To przeczy oświadczeniu Europejskiej Agencji Żywności, która w 2009 roku stwierdziła, że nie ma różnic zdrowotnych podczas spożywania mleka typu A1 i A2.

Mleko A2 jest produkowane naturalnie, pochodzi od krów bez mutacji genetycznej, a ta najczęściej występuje u krów w Europie, Australii, USA i Nowej Zelandii. Normalne krowie mleko zawiera mieszaninę białek ß-kazeiny A1 i A2.

Naukowcy z Uniwersytetu Curtin w Perth w Australii udowodnili, że po wypiciu mleka typu A2 jest mniej bólów brzucha i wzdęć niż po wypiciu mleka typu  A1. Badanie przeprowadzono na 41 wolontariuszach. Dwa tygodnie przed badaniem musieli się oni powstrzymać przed spożywaniem produktów mlecznych. Potem przez następne dwa tygodnie pili 750 ml jednego rodzaju mleka dziennie, a następnie przez kolejne dwa tygodnie tyle samo drugiego rodzaju. Uczestnicy nie wiedzieli, jaki rodzaj mleka w danym okresie piją. Na koniec badania okazało się, że w przypadku spożywania mleka A1 jest o 61 procent więcej wzdęć i o 38 procent więcej objawów bólu brzucha niż w przypadku spożywania mleka typu A2.

Zauważono również, że osoby, u których nie stwierdzono nietolerancji na  mleko, miały bardziej miękkie stolce podczas spożywania mleka typu A1, a to może być związane ze zwiększonymi bólami brzucha. Jak twierdzi dyrektor zarządzający fundacją „A2 Milk” Geoffrey Babidge, przedstawione wyniki są istotne dla tysięcy codziennych konsumentów mleka. Dzięki tej wiedzy konsument może bez problemów czerpać korzyści z naturalnego mleka i przetworów mlecznych, bez konieczności uciekania się do mleka modyfikowanego, nie-mlecznej alternatywy i stosowania enzymów egzogennych.

Wyniki badań nad różnicą właściwości mleka typu A1 i A2 zostały opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition. Obecnie w sklepach w Nowej Zelandii pojawiło się specjalnie oznaczone mleko typu A2. Prawdopodobnie już niedługo takie mleko będzie można kupić również w sklepach europejskich. Co za tym idzie, coraz istotniejsze staje się selekcjonowanie buhajów, które przekazują swoim córkom gen ß-kazeiny A2.

Buhaje z naszej stacji z genotypem ß-kazeiny A2A2 to:

Cedric, Superman, Blackstar, Tumult, Lucrative, Juno, Jupiter, Albiorix, Jones, Malando, Manhattan, Norwin, Upswing, New Horizon, Sunflower.

Więcej na temat ß-kazeiny A2A2 pisaliśmy w czerwcowych aktualnościach: Zdrowa kazeina A2A2.


Nowa wycena już za nami...


2014-12-08

Kolejna, grudniowa wycena buhajów za nami… Stacja K.I.SAMEN ma dla Państwa znakomite wiadomości!

Painter PpBardzo wysoko został wyceniony buhaj Bonhill PAINTER Pp, który pochodzi ze znanej już rodziny krów Bonhill Warsi 19. Dzięki kombinacji Lawn Boy x Ramos x Lightning rf x Ronald gwarantuje wysoką powtarzalność swoich najlepszych cech u córek. Babcia Warsi 19 (EX 90) do chwili obecnej wyprodukowała ponad 100 tys. kg mleka przy zawartości białka ok. 3,5% i zdobyła wiele znaczących tytułów na wystawach hodowlanych. Jej pełna siostra Warsi 20 została wiceczempionką na wystawie NRM. Z tej rodziny wywodzą się takie doskonałe buhaje jak Yava, Jackpot, Goodluck oraz wysoko genomowo wyceniony niemiecki Effort (który musi jeszcze potwierdzić swoją klasę w praktyce). Bezrożny Painter Pp (aAa 243615) przekazuje córkom wysoką powtarzalność cech oraz wysoką produkcję mleczną. Dużo mleka, doskonały eksterier i bardzo dobre cechy zdrowotne stawiają buhaja Painter Pp bardzo wysoko w rankingu najlepszych, sprawdzonych buhajów.

Podobnie ostatnio wyceniony buhaj MANHATTAN oraz RED MYSTERY, TACKLEBERRY i ponadczasowy MALANDO pozostały na najwyższych miejscach w rankingu buhajów.

Grupa córek buhaja BOBAX na wystawie RMV w Gorinchem 2014Brakels BOBAX (Baxter x Bonatus), którego córki zostały zaprezentowane w ubiegłym tygodniu na wystawie RMV w Gorinchem wciąż pozostaje interesującym buhajem z „nową krwią”. To super outcross-owy buhaj, którego córki charakteryzują się łatwymi wycieleniami, szeroką klatką piersiową i wysokimi wydajnościami. Wymiona są dobrze przymocowane, a strzyki bardzo dobrze położone, nogi mocne, płynny ruch.


Dla miłośników rasy Belgijskiej Niebieskiej, którzy szukają buhajów do krzyżowania towarowego również mamy dobrą wiadomość! Prawie wszystkie oferowane przez K.I.SAMEN buhaje BBB charakteryzują się łatwością wycieleń. Są to na przykład ERIK, DORUS, REIN, ELANGO i NOUD.

Wreszcie po raz kolejny swoją  bardzo wysoką wartość hodowlaną udowodnił buhaj rasy MRI - Fielder ALBERT. Pochodzi on z bardzo obiecującej linii Mark 44 x Meldober.

Więcej

Brakels Bobax w Gorinchem!


2014-11-24

Brakels BOBAX to nowy, czarno umaszczony buhaj, który ma już swoją reprezentację córek na wystawę. Podczas wystawy „Rundvee & mechanisatie Vakdagen” w holenderskim Gorinchem (od wtorku 25 do czwartku 27 listopada 2014 r.) K.I.SAMEN po raz kolejny zaprezentuje grupę sześciu córek buhaja BOBAX.

Jest on synem buhaja Baxter z krowy Gerda 15, która z kolei jest córką buhaja Bonatus i wnuczką krowy Woudhoeve Russel. Gerda 15 ma obecnie 10 lat, nadal żyje i produkuje, w tej chwili jej życiowa produkcja to ponad 70000 kg mleka. Prababką BOBAXa jest córka buhaja Rex Bell, której życiowa produkcja wyniosła 135 974 kg mleka, a jej matki Thonyma Gambler 83 592 kg mleka. BOBAX nie zawiera krwi takich buhajów jak O-Man, Goldwyn i Shottle więc z powodzeniem może być używany na większość krów populacji HF. Linia matczyna Gerda jest znana z bardzo wysokiej zawartości tłuszczu i białka w mleku oraz wysokich produkcji życiowych i długowieczności. Również eksterier linii Gerda zasługuje na uwagę. Gerda 15 została czempionką na wystawie w Hellevoetsluis. Jej pierwsza wnuczka (córka Bobaxa) została już jako jałówka wiceczempionką. BOBAX łączy w sobie pozytywne cechy zarówno linii ojcowskiej, jak i matczynej. Daje mocne, długowieczne, dobrze produkujące krowy. Został wyhodowany przez państwo Swank z Nieuw-Beijerland. Posiadają oni kilka jego córek i opisują je jako bardzo mleczne krowy. Są nieco większe niż średnie, o dużej ramie i wystarczającej głębokości. Jałówki są szerokie w krzyżu, nieco cięższe niż średnia dla rasy. Charakteryzują się doskonałymi wymionami.

BOBAX Córki BOBAXa: Jantje 86 & Corrie 23 & Gerda 15 BOBAX to doskonały buhaj na jałówki (dzięki łatwym porodom), wnosi nową krew do populacji HF, gwarantuje wysoką produkcję mleczną, świetny eksterier oraz długi okres użytkowania!

Patrząc na jego matkę i rodzinę po raz kolejny okazuje się, że to praktyka dostarcza dowodów, a nie papier. Mamy nadzieję, że córki BOBAXa znajdą się w najlepszych oborach, gdzie będą cieszyć długim okresem użytkowania i bezproblemowym utrzymaniem!

Zapraszamy na nasze stoisko na wystawie „Rundvee & mechanisatie Vakdagen” w Gorinchem (25-27 listopada 2014 r.) gdzie będzie można podziwiać grupę córek buhaja BOBAX!


Czarne piękności w Hardenberg!


2014-11-07

W zeszłym tygodniu na holenderskiej wystawie „Rundvee & Mechanisatie Vakdagen” w Hardenberg stacja K.I.SAMEN zaprezentowała pięć córek buhaja TOMAHAWK. Krowy pochodziły z różnych regionów Holandii, od Fryzji po Noord-Brabant. Córki buhaja Tomahawk osiągnęły średni indeks długowieczności LV 110 z ponad 10 swoich laktacji. Natomiast ich średnia produkcja z pierwszej i drugiej laktacji dokładnie odzwierciedla to, co Tomahawk sobą reprezentuje:

Średnia produkcja córek buhaja Tomahawk prezentowanych w Hardenberg

Laktacja

Kg mleka

% tłuszczu

% białka

1

9.220

4.60

3.61

 2*

10.646

4.76

3.73

* = średnia przeliczona na 305 dni laktacji


Córki Tomahawka  w Hardenberg zachwyciły wszystkich! Specjaliści opisali je jako bardzo mleczne w typie zwierzęta z pojemną partią żebrową oraz delikatnym kośćcem. Pomimo nieco krótkiego tylnego zawieszenia wymienia było ono dobrze zawieszone, wysokie i szerokie z bardzo silnym więzadłem. Co do nóg wszyscy zgodzili się: to najlepsze nogi na wystawie, o płaskich kościach, bardzo dobrze zbudowane i kątowane!

Stawka córek buhaja TOMAHAWK na wystawie w Hardenberg 2014Jennie 103 - córka buhaja TOMAHAWK prezentowana na wystawie Hardenberg 2014   

Ten czarno umaszczony syn buhaja  Tandem - JIMM Holstein TOMAHAWK pochodzi z linii Wenetie Jana de Vries z Boijl. Linia Wenetie słynie nie tylko z doskonałego eksterieru i wielu zwycięstw na holenderskich wystawach NRM, ale także z wysokiej produkcji mlecznej krów, doskonałej żywotność i długowieczności.

TOMAHAWK jest buhajem outcross-owym, pochodzi ze  sprawdzonej linii hodowlanej o wysokich życiowych produkcjach zarówno jeśli chodzi o mleko, jak i zawartość  tłuszczu i białka. Córkom przekazuje bardzo dobre nogi i racice, wysoką i szeroką tylną część wymienia. TOMAHAWK posiada unikatowy kod aAa 156324 - jest więc idealny do inseminacji krów, które w swoim rodowodzie zawierają krew buhajów O-Man, Shottle i Addison.

TOMAHAWK: tego buhaja nie można przegapić!

Więcej

Targi "Rundvee & Mechanisatie vakdagen" w Hardenberg


2014-10-16

W dniach 28-30 października 2014 roku we wschodnioholenderskim mieście Hardenberg odbędą się targi  „Rundvee & Mechanisatie vakdagen”. Po raz trzeci K.I.SAMEN pokaże stawkę hodowlaną córek i po raz trzeci będą to córki buhajów, które należą do buhajów wyznaczających kierunek rozwoju współczesnej hodowli bydła.

TomahawkW poprzednich latach były to córki Weggelhorster SANTANA (Zidane x Gentry) i ALBIORIX rf (Shottle x Talent rf), w tym roku natomiast będzie  to JIMM. HOLSTEIN TOMAHAWK. Po tym czarnym jak smoła, pięknie zbudowanym buhaju TOMAHAWK (Tandem x Rembrandt (EX90) x Emerson (EX91))będą prezentowane córki  w pierwszej i drugiej laktacji. Został on, jak wskazuje też przedrostek, wyhodowany przez farmera John’a de Vries w holenderskim Boyl. John doi już na swojej fermie wiele córek buhaja Tomahawk i jesteśmy przekonani, że zachwycą one również na wystawie w Hardenberg.

Rodzina ze strony matki Tomahawk’a  jest bardzo znana jako rodzina wystawowa. Zarówno jego półsiostrze Venetië 5 (o. Goldwyn), jak i jego babce Venetië 2 (o. Emerson) udało się wygrać na prestiżowej holenderskiej wystawie bydła NRM. Aż sześć pokoleń w rodowodzie Tomahawk zostało wycenionych na ocenę doskonałą (excelent). Przedstawicielki linii Venetië są nie tylko piękne ale również charakteryzują się wysoką wydajnością mleczną. Z tej linii wywodzi się dużo znanych buhajów hodowlanych np. niemiecki buhaj Clown oraz słynny buhaj ze stacji K.I.SAMEN – COSMO.

JIMM. Holstein Jennie 103 (VG 88) & JIMM. Holstein Hennie 318 (VG 88) - córki Tomahawk, właściciel: Herr John de Vries, Boijl (NL)Córki buhaja TOMAHAWK są wysokomleczne, ze znakomitymi wydajnościami (między innymi bardzo wysoką zawartością suchej masy w mleku). Charakteryzują się przy tym doskonałą ramą, są dobrze zbudowane, długie, z dobrze wysklepionymi żebrami. Również nogi i racice są doskonałej jakości co przekłada się na płynny, energiczny sposób poruszania. Pozytywnie wyróżniają się też wymiona zwłaszcza szerokie i wysokie ich tylne zawieszenie. To jak bardzo K.I.SAMEN ufa jakości Tomahawk sprawia, że jest on już używany jako ojciec buhajów. Pierwszym przedstawicielem jest Mr. Bill (TOMAHAWK x Jesther).

Targi „Rundvee & Mechanisatie vakdagen” zaczynają się 28 października w Hardenberg na wschodzie Holandii. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na stoisko firmy K.I.SAMEN gdzie chętnie udzielimy szczegółowych informacji o naszych buhajach.

Praktyczny Indeks Długowieczności NVO


2014-09-29

Grashoek Beaver 3 (EX 90) - córka Sunflower, właściciel: Melkveebedrijf Grashoek b.v., Grashoek (NL)


Praktyczny Indeks długowieczności NVO informuje ile procentowo córek danego buhaja przeżywa kolejne laktacje. Dzięki niemu można dużo powiedzieć o wartości hodowlanej buhaja. Często zdarza się, że córki buhaja wysoko wycenionego pod względem długowieczności „na papierze” (indeks LV) w rzeczywistości znajdują się nisko w rankingu NVO. Innymi słowy, praktyka udowadnia raz jeszcze, że modele komputerowe są zawodne. Przykładem może być błąd w przypadku buhaja SUNFLOWER. Jego indeks długowieczności LV jest bardzo niski (82 punkty) podczas gdy w praktyce po trzeciej laktacji żyje o 12% więcej jego córek niż średnia holenderska! Powinno się oczekiwać, że wartość hodowlana będzie wzrastać z czasem ale jest to dalekie od rzeczywistości. Wygląda na to, że wszystkie szczegóły, które pomagają przewidzieć indeks długowieczności są mocno zawyżone i nie odzwierciedlają rzeczywistości w oborach.Przedstawiona tabela pokazuje faktyczne wyniki z praktyki, które nie są korygowane pochodzeniem i oborami. Wyniki są publikowane dopiero wtedy, gdy w danej grupie wiekowej jest ponad 100 córek. Kategorie pokazują procentowo ile jeszcze żyja córek danego buhaja po 12, 24, 36, 48 i 60 miesiącach od pierwszego wycielenia.

Buhaj HF odmiana czarno-białaNVOLV na bazie czarno-biały HFLV na bazie czerwono-biały HFPo 12 miesiącachPo 24 miesiącachPo 36 miesiącachPo 48 miesiącachPo 60 miesiącach
Średnia holenderska %HF  90765942 28
MAIK112838 969180  
SHOGUN PS109837 95857360 
RADON108606 9381705840
MANIAC PS108589 958773  
RAMSES107418 938174  
JORRYN106524 9281685438
COLOMBO1062734139379685237
PROVIDER106667 9382665037
JUNO106589 928272  
SHUFFLE106538 9287   
NIVEAU105323 9381675136
COSMO105336 9280655036
SUNFLOWER10582 9087   
IMAGE104229 9280635233
ALF1042305419180685032
CAPTAIN104280 9281655032
CLIMAX104480 93836745 
ALBIORIX RF1043214619482   
TOMAHAWK10382 95    
LUCRATIVE1021152559277614532
REMBRANDT10246 9179634631
NORWIN102-108 9280   
IJSSELVLIEDT101332 9177604431
LIGHTNING1011432839277614430
SANTANA10112 9278   
VIKING WH100-101 887560  
TEUS99-163 89755838 


Buhaj HF odmiana czerwono-białaNVOLV na bazie czarno-biały HFLV na bazie czerwono-biały HFPo 12 miesiącachPo 24 miesiącachPo 36 miesiącachPo 48 miesiącachPo 60 miesiącach
Średnia holenderska %  RHF95  90 76 59 42 28
RED REFLEX105   382 92 81 64 55 
CEDRIC RED 104  483 92 78 64 50 36
OMEGA 104  494 91 80 63 48 36
BENCHMARK  103  123 90 77 61 46 37
VARIANT 104  542 91 77 65 54 31
TIMELESS Pp 104  344 93 84   
MALANDO 103  292 90 80 66  
LUSTRUM 102  407 92 79 63 49 28
LOUSTAR 101  227 92 77   
THUNDER W 100  87 90 75 59 41 27
ABEL 100  327 91 76 58  
LITHIUM 99  140 90 74 56 41 
TRADEMARK 98  94 88 71 54 39 
DIMAN (baza MRI) 112 384 641 93 85 74 68 27


Niewiarygodne jest jak wielkie mogą być różnice pomiędzy wyceną buhaja „na papierze”, a praktycznymi wynikami ujętymi w poniższej tabeli.  Można z tego wyciągnąć wiele wniosków. Radon był pierwszym buhajem ze stacji K.I.SAMEN, po którym 36 miesięcy po pierwszym wycieleniu żyło jeszcze 70% córek. W tej chwili takich buhajów jest pięć. Są to JUNO (72%), SHOGUN i MANIAC (73%), RAMSES (74%) oraz niezwykły MAIK (80%)!

RAMSES ma duże szanse prześcignąć swojego sławnego półbrata RADONA ponieważ przeżywalność jego córek po 36 miesiącach od pierwszego wycielenia jest już o 4% większa od wyniku RADONA. Okazuje się, że również MAIK kontynuuje swój niewiarygodnie wysoki indeks NVO. W tym momencie jest on na szczycie rankingu. Z wyjątkowo wysokim odsetkiem (80%) żyjących córek po czwartej laktacji, jest to wynik o 23% lepszy niż średnia holenderska. Z tego też powodu K.I.SAMEN testuje jego synów i  z pewnością znajdzie się wśród nich wiele o podobnie wysokim indeksie.

Mentor - syn MaikMichael - syn MaikMoneymaker - syn Maik


Więcej

Niezawodność i alternatywna krew...


2014-08-19

Nowa wycena z sierpnia 2014 roku nie wykazała dramatycznych zmian. Porównanie obecnego indeksu TIP z poprzednim pokazało, że buhaje ze stacji K.I.SAMEN utrzymują stabilny poziom. Co nas wyróżnia od innych stacji? Po zapoznaniu się z nową wyceną można wyciągnąć jeden wniosek. ... Posiadamy własny, idący w dobrym kierunku kurs! Jesteśmy zdania, że w hodowli bydła należy skupić się na alternatywnych liniach (tzw. „nowa krew”), a buhaje oceniać w praktyce (a nie na papierze). Jest to zgodne z naszym hasłem: „De praktijk bewijst t!” czyli „Praktyka udowadnia to”.

Brakels Bobax (Baxter x Bonatus x Russel)Doskonały w tym jest nowy outcrossowy buhaj Brakels BOBAX. Jest on synem buhaja Baxter i wnukiem doskonałej krowy Bonatus. Linia matczyna Gerda słynie z bardzo wysokich produkcji życiowych i świetnego eksterieru. Jałówki po buhaju Bobax optymalnie łączą w sobie cechy linii ojcowskiej i matczynej. Córka Bobaxa została rezerwową czempionką w klasie jałówek na wystawie w Hellevoetsluis!

CRACKER to syn słynnego Jorryna i wnuk Jackpota (od strony matki). Odziedziczył on wszystkie najlepsze cechy swojego ojca! Córkom przekazuje dobre nogi, dobrą produkcję i doskonałe cechy zdrowotne.

Trzeci znakomity outcrossowy byk to NEW HORIZON z rodu Sammy D x Mascol. Rodzina New Horizon charakteryzuje się znakomitym eksterierem, krowy produkują dużo białka w mleku i są długowieczne.

O buhaju MALANDO nie trzeba już wspominać - wszyscy pamiętają ostatnie NRM 2014!

TACKLEBERRY syn Lawn Boy-a już od roku znajduje się na szczycie holenderskiej listy czerwono-białych HF. Tackleberry wciąż pozostaje na wysokim, stabilnym poziomie: córki charakteryzują się wysoką produkcją, są prawidłowo zbudowane i mają doskonałe cechy zdrowotne!

Elza 33 - córka Manhattan, właściciel: Bardoel V.O.F., Ravenstein-DeursenNasz najnowszy czerwono-biały buhaj Grut Huus MANHATTAN (Moonlight x Orcival) z każdą wyceną pnie się wyżej. Jego córki łączą wysoką produkcję mleczną z bardzo wysoką zawartością białka (kappa-kazeina BB) w mleku, co sprawia, że MANHATTAN należy do buhajów bardzo pożądanych w hodowli bydła.

Wysoka produkcja mleczna, imponujący eksterier i doskonałe zdrowie jałówek to zasługa buhaja TIMELESS. Zadziwia on za każdym razem, gdyż każda nowa wycena jest coraz wyższa. Timeless zawiera gen bezrożności dzięki kombinacji w rodowodzie Canvas x Domino.

W rasie MRI największą furorę robi obecnie ALBERT. Po wcześniejszych buhajach takich jak Diman i Rik teraz Albert jest numerem jeden! Ogromna produkcja mleka o wysokiej zawartości suchej masy, bardzo dobra budowa krów to cechy, które przesądzają o jego wysokiej wartości hodowlanej.

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl