Aktualności

Ostatnio pojawił się indeks opisujący efektywność wykorzystania paszy. Określa on ile kilogramów mleka krowa może wyprodukować z kilograma paszy. Nasza firma uważa jednak, że należy zwrócić uwagę na wykorzystanie paszy objętościowej. Pasze objętościowe są tańsze, łatwo dostępne i nie trzeba ich importować. Ich wykorzystanie ma również pozytywny wpływ na środowisko.

Aby uzyskać efektywne wykorzystanie pasz objętościowych, krowa powinna być zrównoważona. Poniżej wyszczególniamy cechy, którymi powinna się cechować się taka krowa.

1. Wysokość krowy. Na całym świecie krowy stają się coraz większe. Ale trawa nie rośnie na drzewach, a pasza (zwykle) nie znajduje się na podniesionym stole paszowym. Krowa nie jest żyrafą. Krowy nadal muszą "schylać się", aby dostać się do paszy. Wysoka krowa nie jest wymogiem do wyprodukowania dużej ilości mleka. Większość krów-rekordzistek na świecie była i jest średniej wielkości ale dzięki dobrej zdolności pobierania paszy objętościowej osiąga światowe wyniki w produkcji mleka. Schylanie się do paszy nie powinno być wysiłkiem!

2. Szeroki pysk. Krowa o szerokim pysku posiada najczęściej również szeroką szczękę, co przekłada się na możliwości przetworzenia dużej ilości paszy objętościowej. Na jedno „schylenie” krowa pobiera więcej paszy, co oznacza mniejszy wysiłek do ilości pobieranej paszy. Również przeżuwanie jest łatwiejsze u krowy o szerszym pysku. Dobra krowa mleczna ma dużą łatwość jedzenia. Inną zaletą krowy o szerokim pysku jest to, że może lepiej pozbyć się ciepła. Krowa nie poci się tak łatwo jak ludzie, dużo ciepła musi ujść przez pysk.

3. Odpowiednia szerokość i głębokość klatki piersiowej. Te dwie cechy są bardzo ważne dla wysokiej produkcji mleka. W klatce piersiowej mieszczą się serce i płuca. Na każdy kilogram mleka należy przepompować 300-400 litrów krwi. Oznacza to, że musi istnieć najlepsza możliwa funkcjonalność serca i płuc. Nie jest to możliwe u krów ze zbyt wąską klatką piersiową.

Geertje 669 (EX 92) - córka buhaja Malki Grashoek Blutchen 51 (EX 90) - córka buhaja Norwin

 Sandra 2 - córka buhaja Malki (EX 92) Els 286 (jako krowa w 3 lakt, EX 91) - córka buhaja Burnstyn

4. Wystarczające wysklepienie żeber. Ma to ogromne znaczenie dla wysokiego spożycia paszy objętościowej. Za klatką piersiową krowy powinno być miejsce na pojemny żwacz. W tym miejscu odbywa się trawienie paszy objętościowej.

5. Silne lędźwie. Ważne jest, aby krowa miała wystarczająco silne lędźwie, które są połączeniem między wymionami, a klatką piersiową. Silne lędźwie są koniecznością dla dobrej funkcjonalności krowy. Im szerszy jest krzyż, tym silniejsze muszą być lędźwie. Dzięki temu przestrzeń dla wymienia również znacznie wzrasta. Więcej miejsca na wymię skutkuje większą produkcją mleczną.

6. Dobre ustawienie nóg. Krowy o wysokim spożyciu paszy objętościowej zwykle mają również dobrze ustawione nogi. Oznacza to, że nacisk na każdą racicę jest równy. Aby uzyskać dobre ustawienie przednich nóg, przód krowy musi mieć wystarczającą szerokość. Jeśli krowa jest węższa od przodu, szybko dochodzi do tzw. francuskiej postawy, gdzie przednie racice są odwrócone na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że krowa szuka stabilności, a jest zbyt wąska, aby ustawić racice prosto. Nacisk na wewnętrzną część racicy staje się zbyt duży i pojawiają się problemy, które sprawiają, że krowa rzadziej przychodzi do korytarza paszowego, co zmniejsza spożycie paszy i produkcję mleka.

Gorinchem 2015


2015-12-15

Dwa tygodnie temu w holenderskim Gorinchem odbyła się narodowa wystawa bydła "Rundvee & Mechanisatie Vakdagen", na której zaprezentowaliśmy stawkę córek buhaja Peeldijker Outlaw. Dla tych, którzy nie mogli przybyć, Julien Hautvast zrobił krótką, filmową  prezentację, która jest dostępna po linkiem "Peeldijker OUTLAW - stawka córek".

Krótki przegląd ras mięsnych


2015-12-10

W poniższej tabeli przedstawiamy krótką charakterystykę ras bydła mięsnego. W ofercie posiadamy mrożone nasienie wszystkich wymienionych ras.

Krzyżowanie międzyrasowe nie jest przyszłością hodowli!


2015-12-03W listopadowym wyadaniu znanego miesięcznika "Hodowca Bydła" ukazał się nasz artykuł na temat wad krzyżowania międzyrasowego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim.

OUTLAW ...... Pokazał się w Gorinchem!


2015-11-03

Podczas listopadowej wystawy hodowlanej Rundvee & Mechanisatie Vakdagen (RMV) w holenderskim Gorinchem stacja K.I.SAMEN zaprezentowała stawkę córek znakomitego buhaja Outlaw.

OutlawPeel Dijker OUTLAW (VG 88)


Jerudo x Canvas (VG 89) x Rubens (VG 87) x Ronald (EX 90) x Tops (VG 85) x Alpenrex x Triple Threat

aAa 516 432

Beta-kazeina A2A2

Obejrzyj: OUTLAW w ruchu!

OUTLAW, urodzony w lipcu 2010 roku, jest synem znanego buhaja Jerudo, a od strony matczynej posiada w rodowodzie świetną linię Peeldijker Liesje. Linia ta jest chętnie używana przez wiele stacji unasieniania, również stację K.I.SAMEN. Pochodzi z niej między innymi BURNSTYN - jego matką jest Liesje 640, która jest jednocześnie babką Outlawa. Grupa córek Burnstyna była prezentowana na wystawie w Gorinchem w 2012 roku!

Więcej

Hodowcy bydła chcą funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu krowy


2015-10-07

We wrześniowym numerze czasopisma „Dairy Global” pojawił się wywiad z Gerbertem Engelen (współwłaścicielem stacji) i Josem Hooijer (menadżerem sprzedaży i marketingu)  ze stacji K.I.SAMEN. W artykule w jasny sposób przedstawiona została filozofia hodowlana  K.I.SAMEN  i poruszono tematy związane z wyceną genomową, różnorodnością krwi w dzisiejszej hodowli bydła, zbalansowaniem krów i krzyżowaniem międzyrasowym.

Holenderska stacja K.I.SAMEN ma swoją własną filozofię i cel hodowlany. Od początku istnienia (od 1982 roku) ten cel jest niezmienny i stacja dąży do wyhodowania mocnych, funkcjonalnych, bezproblemowych w utrzymaniu krów. Wizja ta jest podzielana przez hodowców bydła na całym świecie.

Więcej

Pięć wystawionych krów i pięć zdobytych tytułów na “Midsummer Dairy Show”


2015-10-06

Grashoek Vrije Tulp 25 - córka Cedric


W ostatni piątek września  w holenderskim Schijndel odbyła się kolejna edycja jesiennej wystawy “Midsummer Dairy Show”. Jest ona zawsze entuzjastycznie przyjmowana przez wystawców i gości najlepsze krowy holenderskiej hodowli.  Po raz pierwszy brały w niej udział nie tylko starsze krowy HF odmiany czarno-  i czerwono-białej  ale również młode pierwiastki.


Pięć na pięć!

W show wzięło udział 5 krów z  fermy hodowlanej Grashoek. Oczekiwania były bardzo wysokie. Pojawiło się kilka znanych już krów  jak np. Grashoek Nordika 5 (o.COLOMBO) i Grashoek Vrije Tulp 25 (o.CEDRIC RED).

.Jipsing Bontje 40 - córka Lucrative


Poziom wszystkich prezentowanych na wystawie krów był bardzo wysoki, a jednak  ilość nagród jaką zdobyły te z Grashoek imponująca! Otrzymały one następujące tytuły:

•   Czempion rezerwowyodych krów odmiany czerwono-białej > Grashoek Silke 162 (o. Acme)
•   Czempion rezerwowy młodych krów odmiany czarno-białej > Grashoek Frieska 182 (o. Lonar)
•   3. miejsce w bardzo licznie obstawionej klasie średniej krów odmiany czerwono-białej > Jipsing Bontje 40 (o. Lucrative)
•   Czempion w klasie krów starszych odmiany czerwono-białej > Grashoek Vrije Tulp 25 (o. Cedric)
•   Czempion rezerwowy w klasie krów starszych odmiany czarno-białej > Grashoek Nordika 5 (o. Colombo)

 

Grashoek Nordika 5 - córka Colombo

Grashoek Nordika 5 jest córką krowy Moerhoeve Gonda 114  (o. Niveau) oraz buhaja Colombo. Nordika 5 zdobyła mnóstwo tytułów czempionek i wiceczempionek na wystawach hodowlanych, a wisienką na torcie było zdobycie przez nią tytułu  "Krowa z największa ilością kg tłuszczu i białka wyprodukowaną w czasie swoich laktacji” na wystawie “Midsummer Dairy Show” w Schijndel.

8 laktacji – 2392 dni – 88432 litry mleka – 4,91% tłuszczu – 3,76% białka – 4356 kg tłuszczu – 3332 kg białka


Podsumowując:  pięć wystawionych krów i pięć zdobytych tytułów!


Defekt genetyczny CD


2015-09-08

W stadach bydła często zdarza się, że cielęta padają ze względu na niedostateczny rozwój, utratę apetytu i wyniszczające biegunki. Pomimo starań weterynaryjnych stan tych cieląt nie poprawia się. Objawy choroby to przede wszystkim przewlekła, nieuleczalna biegunka, niedowaga, częste powikłania to zapalenie płuc i ich obrzęk. Test na patogeny wychodzi negatywny, co dowodzi, że musi być inna przyczyna. Zaobserwowano również, że bliźniaki odchowywane w różnych gospodarstwach wykazują te same objawy chorobowe.

Ostatnio grupa badawcza składająca się z przedstawicieli  Vit z Verden, Instytutu Weterynarii w Kiel, Szkoły Wyższej w Hanowerze oraz Uniwersytetu Technicznego w Monachium odkryła genetyczną przyczynę tych upadków. Grupa badawcza zebrała dużo informacji o cielętach  o podobnych rodowodach, które cierpią na niepoddającą się terapii i prowadzącą do śmierci biegunkę oraz charakteryzują się niedostatecznym rozwojem. Dzięki udanej współpracy środowisk weterynaryjnych (MASTERRIND) odkryto genetyczną przyczynę tej nieuleczalnej choroby. W oparciu o współczesne możliwości analizy genomu oraz rozszerzoną wiedzę o sposobach dziedziczenia u bydła odkryto w genomie haplotyp bezpośrednio powiązany z tą chorobą. Ponadto, grupa odkryła związek pomiędzy zmienionym odcinkiem genomu, a zaburzonym mechanizmem wchłaniania cholesterolu, a ten nowy defekt genetyczny nazwano „Deficytem cholesterolu (CD)”.

Więcej

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl