Aktualności

Ostatnio pojawił się indeks opisujący efektywność wykorzystania paszy. Określa on ile kilogramów mleka krowa może wyprodukować z kilograma paszy. Nasza firma uważa jednak, że należy zwrócić uwagę na wykorzystanie paszy objętościowej. Pasze objętościowe są tańsze, łatwo dostępne i nie trzeba ich importować. Ich wykorzystanie ma również pozytywny wpływ na środowisko.

Aby uzyskać efektywne wykorzystanie pasz objętościowych, krowa powinna być zrównoważona. Poniżej wyszczególniamy cechy, którymi powinna się cechować się taka krowa.

1. Wysokość krowy. Na całym świecie krowy stają się coraz większe. Ale trawa nie rośnie na drzewach, a pasza (zwykle) nie znajduje się na podniesionym stole paszowym. Krowa nie jest żyrafą. Krowy nadal muszą "schylać się", aby dostać się do paszy. Wysoka krowa nie jest wymogiem do wyprodukowania dużej ilości mleka. Większość krów-rekordzistek na świecie była i jest średniej wielkości ale dzięki dobrej zdolności pobierania paszy objętościowej osiąga światowe wyniki w produkcji mleka. Schylanie się do paszy nie powinno być wysiłkiem!

2. Szeroki pysk. Krowa o szerokim pysku posiada najczęściej również szeroką szczękę, co przekłada się na możliwości przetworzenia dużej ilości paszy objętościowej. Na jedno „schylenie” krowa pobiera więcej paszy, co oznacza mniejszy wysiłek do ilości pobieranej paszy. Również przeżuwanie jest łatwiejsze u krowy o szerszym pysku. Dobra krowa mleczna ma dużą łatwość jedzenia. Inną zaletą krowy o szerokim pysku jest to, że może lepiej pozbyć się ciepła. Krowa nie poci się tak łatwo jak ludzie, dużo ciepła musi ujść przez pysk.

3. Odpowiednia szerokość i głębokość klatki piersiowej. Te dwie cechy są bardzo ważne dla wysokiej produkcji mleka. W klatce piersiowej mieszczą się serce i płuca. Na każdy kilogram mleka należy przepompować 300-400 litrów krwi. Oznacza to, że musi istnieć najlepsza możliwa funkcjonalność serca i płuc. Nie jest to możliwe u krów ze zbyt wąską klatką piersiową.

Geertje 669 (EX 92) - córka buhaja Malki Grashoek Blutchen 51 (EX 90) - córka buhaja Norwin

 Sandra 2 - córka buhaja Malki (EX 92) Els 286 (jako krowa w 3 lakt, EX 91) - córka buhaja Burnstyn

4. Wystarczające wysklepienie żeber. Ma to ogromne znaczenie dla wysokiego spożycia paszy objętościowej. Za klatką piersiową krowy powinno być miejsce na pojemny żwacz. W tym miejscu odbywa się trawienie paszy objętościowej.

5. Silne lędźwie. Ważne jest, aby krowa miała wystarczająco silne lędźwie, które są połączeniem między wymionami, a klatką piersiową. Silne lędźwie są koniecznością dla dobrej funkcjonalności krowy. Im szerszy jest krzyż, tym silniejsze muszą być lędźwie. Dzięki temu przestrzeń dla wymienia również znacznie wzrasta. Więcej miejsca na wymię skutkuje większą produkcją mleczną.

6. Dobre ustawienie nóg. Krowy o wysokim spożyciu paszy objętościowej zwykle mają również dobrze ustawione nogi. Oznacza to, że nacisk na każdą racicę jest równy. Aby uzyskać dobre ustawienie przednich nóg, przód krowy musi mieć wystarczającą szerokość. Jeśli krowa jest węższa od przodu, szybko dochodzi do tzw. francuskiej postawy, gdzie przednie racice są odwrócone na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że krowa szuka stabilności, a jest zbyt wąska, aby ustawić racice prosto. Nacisk na wewnętrzną część racicy staje się zbyt duży i pojawiają się problemy, które sprawiają, że krowa rzadziej przychodzi do korytarza paszowego, co zmniejsza spożycie paszy i produkcję mleka.

Najlepsza grupa krów wszechczasów - HARDENBERG 2016!


2016-11-10

W dniach 1-3 listopada 2016 roku odbyła się w Hardenberg w Holandii wystawa hodowlana. Wzięli w niej udział hodowcy i stacje inseminacyjne z całego świata.

Stacja K.I.SAMEN zaprezentowała stawkę córek po buhaju BIG MALKI, która została uznana za najlepszą grupę krów wszechczasów!

Te całkiem czarne, o mocnym kośćcu, młode krowy zachwycają swoją urodą. Jest to bardzo wyrównana stawka. Wszystkie krowy mają doskonale zbudowane i zawieszone wymiona oraz świetne, mocne nogi. Publiczność nie szczędziła pozytywnych komentarzy:


„Jedna z najlepszych grup wszechczasów”

                                                                                                                                           „Super nogi, super wymiona i super kłoda”

„Młode krowy z doskonale rozwiniętą klatką piersiową”

                                                                                                                                           "Młode krowy z niezwykłą witalnością i w typie rasy”

„Wyrównane, z mocnym kośćcem, dobrze zbalansowane krowy”

                                                                                                                                           „Witalne krowy, które charakteryzują się świetnym kalibrem”

„Te czarne, błyszczące, młode krowy to powiew świeżości”

Więcej

Praktyczny Indeks Długowieczności - dane z września 2016


2016-09-29

We wrześniu 2016 roku opublikowano najnowsze dane Praktycznego Indeksu Długowieczności.

Buhaje ze stacji K.I.SAMEN po raz kolejny okazały się bezkonkurencyjne!

W tabeli obok zostały opublikowane wartości NVO buhajów, które mają ponad 100 córek w jednej grupie laktacyjnej. Co oznaczają te liczby i co można z nich wywnioskować? Trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje w Holandii średnio 59 krów ze 100, które weszły w produkcję. W przypadku buhaja MAIK ze stacji K.I.SAMEN - po trzech latach od pierwszego wycielenia żyje aż 79 krów! Oznacza to o 20 krów więcej niż średnia populacji. W Holandii po 5 latach po pierwszym wycieleniu ze 100 krów żyje tylko 28. Po buhaju SHOGUN po 5 latach żyje jeszcze 49 córek - to więcej o 21 sztuki, a w ujęciu procentowym to aż ponad 60% więcej krów!

Jeśli chodzi o liczbę żyjących córek w poszczególnych przedziałach buhaja DIMAN (rasa MRI) wciąż nie pokonał żaden inny buhaj! Podobnie nie ma lepszych buhajów po O-MANie niż SHOGUN (numer 1) oraz MANIAC (numer 2).  Z kolei MAIK jest najlepszym synem Mascola.

Średnio z buhajów ze stacji K.I. SAMEN, które są ujęte w tabeli, trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 66% krów. Jest to o 7% więcej niż średnia holenderska. Po pięciu latach po pierwszym wycieleniu na holenderskich farmach średnio żyje jeszcze 28% krów, podczas gdy po bykach K.I. SAMEN 36% krów. Oznacza to o 8% więcej niż średnia holenderska. Tempo rotacji krów po buhajach ze stacji K.I. SAMEN jest więc niższe, a wydajność życiowa krowy wyższa. Ten sukces stacji K.I.SAMEN zależy od doskonałego dobrania rodzin krów z naciskiem na długi okres ich użytkowania. Wartości dla innych buhajów można znaleźć w tabeli obok.


Więcej

Parada buhajów!


2016-08-04

Lady Lover podczas parady (fot. Alger Meekma)Dla wielu odwiedzających „I Otwarte Dni Stacji K.I.SAMEN b.v.” parada buhajów była najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem!

Przewodnicy buhajów (Paul, Ronald, Peter i Mark wraz z pomocnikami) od wielu miesięcy ćwiczyli i przygotowywali buhaje do tego szczególnego dnia. Zamysłem było przedstawić publiczności dojrzałe, sprawdzone buhaje, które zademonstrują filozofię hodowlaną stacji K.I.SAMEN b.v. Wybrano 23 buhaje, które były prezentowane dwa razy dziennie w dwóch grupach na specjalnie wydzielonym terenie.

Więcej

Przegląd grup córek po buhajach K.I.SAMEN b.v. zaprezentowanych na dniach otwartych stacji!


2016-07-13

Jedną z atrakcji „I Dni Otwartych Stacji K.I.SAMEN b.v.” była prezentacja  grup córek po buhajach K.I.SAMEN. W dwóch namiotach zaprezentowały się córki buhajów: Eragon, Malando, Floyd, Burnstyn, Murphy, Snow Wave. W tym artykule chcielibyśmy każdą z nich krótko zaprezentować.

Więcej

Sukces "I Otwartych Dni stacji K.I.SAMEN b.v."!


2016-07-05

W dniach 24-25 czerwca 2016 roku w Grashoek w Holandii stacja K.I.SAMEN zadebiutowała „I Otwartymi Dniami stacji K.I.SAMEN b.v.” Stację odwiedziło ponad 4.500 ludzi z całego świata!

Zdjęcie lotnicze okolicy K.I.SAMEN na krótko przed rozpoczęciem Otwartych Dni.

Impreza odbywała się na terenie pomiędzy farmą mleczną Grashoek, a stacją unasienniania K.I.SAMEN. Ustawiono tam dwa wielkie namioty, w których można było obejrzeć siedem różnych grup córek ze stacji K.I.SAMEN, a na drodze do nich stało blisko 50 namiotów różnych wystawców z branży hodowlanej prezentujących swoje produkty i usługi. Goście po serdecznym przywitaniu przechodzili do centralnego namiotu, gdzie czekał na nich poczęstunek w postaci tortu oraz kawa i herbata. Następnie mieli możliwość udać się wraz z przewodnikiem do farmy mlecznej Grashoek lub w kierunku stacji unasienniania K.I.SAMEN.

Więcej

Navigator


2016-05-24

Miło nam poinformować, że w ofercie posiadamy nasienie doskonałego buhaja Navigator (Jeff x Kian x Addison).


Jego matka WILLEMIEN 112 w połowie 2015 roku przekroczyła magiczną liczbę 100 tys. kg mleka! Jest to oczywiście duże osiągnięcie! Jeśli do tego dodać, że niedawno przekroczyła ona również 10 tys. kg suchej masy w mleku to jest to osiągnięcie bezprecedensowe!

Willemien 112 w czasie 3080 dni laktacji wyprodukowała 110 100 kg mleka o zawartości tłuszczu 5,37% i białka 3,83%, co daje 10131 kg suchej masy. 

Więcej

Praktyczny Indeks Długowieczności - dane z maja 2016!


2016-05-17

W maju 2016 roku opublikowano najnowsze dane Praktycznego Indeksu Długowieczności.

Buhaje ze stacji K.I.SAMEN po raz kolejny okazały się bezkonkurencyjne!

W tabeli obok zostały opublikowane wartości NVO buhajów, które mają ponad 100 córek w jednej grupie laktacyjnej. Co oznaczają te liczby i co można z nich wywnioskować? Trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje w Holandii średnio 59 krów ze 100, które weszły w produkcję. W przypadku buhaja MAIK ze stacji K.I.SAMEN - po trzech latach od pierwszego wycielenia żyje aż 80 krów! Oznacza to 21 krowy więcej niż średnia populacji. W Holandii po 5 latach po pierwszym wycieleniu ze 100 krów żyje tylko 28. Po buhaju SHOGUN po 5 latach żyje jeszcze 50 córek - to więcej o 22 sztuki, a w ujęciu procentowym to aż ponad 60% więcej krów!

Jeśli chodzi o liczbę żyjących córek w poszczególnych przedziałach buhaja DIMAN (rasa MRI) wciąż nie pokonał żaden inny buhaj! Podobnie nie ma lepszych buhajów po O-MANie niż SHOGUN (numer 1) oraz MANIAC (numer 2).  Z kolei MAIK jest najlepszym synem Mascola.

Średnio z buhajów ze stacji K.I. SAMEN, które są ujęte w tabeli, trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 66% krów. Jest to o 7% więcej niż średnia holenderska. Po pięciu latach po pierwszym wycieleniu na holenderskich farmach średnio żyje jeszcze 28% krów, podczas gdy po bykach K.I. SAMEN 36% krów. Oznacza to o 8% więcej niż średnia holenderska. Tempo rotacji krów po buhajach ze stacji K.I. SAMEN jest więc niższe, a wydajność życiowa krowy wyższa. Ten sukces stacji K.I.SAMEN zależy od doskonałego dobrania rodzin krów z naciskiem na długi okres ich użytkowania. Wartości dla innych buhajów można znaleźć w tabeli obok.

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl