Aktualności

Buhaje "nowej krwi" przyszłością hodowli!


2015-12-15

W dzisiejszej hodowli wiele genów jest powielonych ze względu na duże pokrewieństwo między buhajami i to powoduje, że postęp hodowlany nie jest możliwy, a wręcz przeciwnie, ujawniają się niepożądane cechy  w populacjach potomnych.  Dlatego dobrze jest pamiętać, że tylko byki z nową krwią przyczyniają się do postępu w hodowli bydła i wzrostu jej opłacalności.


Wzorcowym  przykładem buhaja, który się do tego przyczynia jest Heuvel Vertonghen rf! Jest to syn znanego buhaja Lucrative, w swoim rodowodzie nie zawiera krwi takich buhajów jak O-Man, Goldwyn, Shottle, Planet, Kian lub Stadel. Ogromne wydajności mleczne jego córek, bardzo wysokie zawartości procentowe białka w mleku oraz jego piękne, funkcjonalne jałówki przyczyniają się, że buhaj ten idealnie pasuje do dzisiejszych czasów. Dodatkowym atutem buhaja Vertonghen jest fakt, że jest nosicielem genu czerwonego umaszczenia (tzw. red factor).  Więcej

Gorinchem 2015


2015-12-15

Dwa tygodnie temu w holenderskim Gorinchem odbyła się narodowa wystawa bydła "Rundvee & Mechanisatie Vakdagen", na której zaprezentowaliśmy stawkę córek buhaja Peeldijker Outlaw. Dla tych, którzy nie mogli przybyć, Julien Hautvast zrobił krótką, filmową  prezentację, która jest dostępna po linkiem "Peeldijker OUTLAW - stawka córek".

Krótki przegląd ras mięsnych


2015-12-10

W poniższej tabeli przedstawiamy krótką charakterystykę ras bydła mięsnego. W ofercie posiadamy mrożone nasienie wszystkich wymienionych ras.

Krzyżowanie międzyrasowe nie jest przyszłością hodowli!


2015-12-03W listopadowym wyadaniu znanego miesięcznika "Hodowca Bydła" ukazał się nasz artykuł na temat wad krzyżowania międzyrasowego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim.

OUTLAW ...... Pokazał się w Gorinchem!


2015-11-03

Podczas listopadowej wystawy hodowlanej Rundvee & Mechanisatie Vakdagen (RMV) w holenderskim Gorinchem stacja K.I.SAMEN zaprezentowała stawkę córek znakomitego buhaja Outlaw.

OutlawPeel Dijker OUTLAW (VG 88)


Jerudo x Canvas (VG 89) x Rubens (VG 87) x Ronald (EX 90) x Tops (VG 85) x Alpenrex x Triple Threat

aAa 516 432

Beta-kazeina A2A2

Obejrzyj: OUTLAW w ruchu!

OUTLAW, urodzony w lipcu 2010 roku, jest synem znanego buhaja Jerudo, a od strony matczynej posiada w rodowodzie świetną linię Peeldijker Liesje. Linia ta jest chętnie używana przez wiele stacji unasieniania, również stację K.I.SAMEN. Pochodzi z niej między innymi BURNSTYN - jego matką jest Liesje 640, która jest jednocześnie babką Outlawa. Grupa córek Burnstyna była prezentowana na wystawie w Gorinchem w 2012 roku!

Więcej

Hodowcy bydła chcą funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu krowy


2015-10-07

We wrześniowym numerze czasopisma „Dairy Global” pojawił się wywiad z Gerbertem Engelen (współwłaścicielem stacji) i Josem Hooijer (menadżerem sprzedaży i marketingu)  ze stacji K.I.SAMEN. W artykule w jasny sposób przedstawiona została filozofia hodowlana  K.I.SAMEN  i poruszono tematy związane z wyceną genomową, różnorodnością krwi w dzisiejszej hodowli bydła, zbalansowaniem krów i krzyżowaniem międzyrasowym.

Holenderska stacja K.I.SAMEN ma swoją własną filozofię i cel hodowlany. Od początku istnienia (od 1982 roku) ten cel jest niezmienny i stacja dąży do wyhodowania mocnych, funkcjonalnych, bezproblemowych w utrzymaniu krów. Wizja ta jest podzielana przez hodowców bydła na całym świecie.

Więcej

Pięć wystawionych krów i pięć zdobytych tytułów na “Midsummer Dairy Show”


2015-10-06

Grashoek Vrije Tulp 25 - córka Cedric


W ostatni piątek września  w holenderskim Schijndel odbyła się kolejna edycja jesiennej wystawy “Midsummer Dairy Show”. Jest ona zawsze entuzjastycznie przyjmowana przez wystawców i gości najlepsze krowy holenderskiej hodowli.  Po raz pierwszy brały w niej udział nie tylko starsze krowy HF odmiany czarno-  i czerwono-białej  ale również młode pierwiastki.


Pięć na pięć!

W show wzięło udział 5 krów z  fermy hodowlanej Grashoek. Oczekiwania były bardzo wysokie. Pojawiło się kilka znanych już krów  jak np. Grashoek Nordika 5 (o.COLOMBO) i Grashoek Vrije Tulp 25 (o.CEDRIC RED).

.Jipsing Bontje 40 - córka Lucrative


Poziom wszystkich prezentowanych na wystawie krów był bardzo wysoki, a jednak  ilość nagród jaką zdobyły te z Grashoek imponująca! Otrzymały one następujące tytuły:

•   Czempion rezerwowyodych krów odmiany czerwono-białej > Grashoek Silke 162 (o. Acme)
•   Czempion rezerwowy młodych krów odmiany czarno-białej > Grashoek Frieska 182 (o. Lonar)
•   3. miejsce w bardzo licznie obstawionej klasie średniej krów odmiany czerwono-białej > Jipsing Bontje 40 (o. Lucrative)
•   Czempion w klasie krów starszych odmiany czerwono-białej > Grashoek Vrije Tulp 25 (o. Cedric)
•   Czempion rezerwowy w klasie krów starszych odmiany czarno-białej > Grashoek Nordika 5 (o. Colombo)

 

Grashoek Nordika 5 - córka Colombo

Grashoek Nordika 5 jest córką krowy Moerhoeve Gonda 114  (o. Niveau) oraz buhaja Colombo. Nordika 5 zdobyła mnóstwo tytułów czempionek i wiceczempionek na wystawach hodowlanych, a wisienką na torcie było zdobycie przez nią tytułu  "Krowa z największa ilością kg tłuszczu i białka wyprodukowaną w czasie swoich laktacji” na wystawie “Midsummer Dairy Show” w Schijndel.

8 laktacji – 2392 dni – 88432 litry mleka – 4,91% tłuszczu – 3,76% białka – 4356 kg tłuszczu – 3332 kg białka


Podsumowując:  pięć wystawionych krów i pięć zdobytych tytułów!


Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl