Aktualności

Córki Repairman'a w Hardenberg!


2018-11-06

Na początku listopada w holenderskim mieście Hardenberg odbyły się targi "KIJK OP DE KOE", na których stacja K.I.SAMEN zaprezentowała stawkę córek buhaja Repairman. Wszystkie jego córki posiadają cechy, które gwarantują długą, bezproblemową produkcję mleczną, a mleko charakteryzują się wysoką zawartością procentową tłuszczu i białka. Krowy otrzymały wiele pozytywnych komentarzy od sędziów i wywołały mnóstwo okrzyków zachwytu wśród publiczności. Do najczęstszych należały:

„Krowy, które robią wrażenie”

„Najlepsze nogi”

„Dobre wymiona”

„Mocna budowa”

„Szerokie z przodu i wyrównane”

„Doskonałe produkcje”

Od lewej do prawej:

VH HELGA 17 (VG 86)

10100 kg mleka,  4,39% tłuszczu,  3,84% białka

    Właściciel: Van Veelen Holsteins, Biddinghuizen

ZUID-OOSTER BOUKJE 159 (VG 86)

8991 kg mleka,  4.24% tłuszczu,  3,42% białka

    Właściciel: MTS Dolstra-Smink, Oosterstreek

VVH ISA 57 (VG 85)

10007 kg mleka,  4,75% tłuszczu,  3,76% białka

    Właściciel: Van Veelen Holsteins, Biddinghuizen

HALLERDIJK DELA 16 (VG 86)

8881 kg mleka,  4,55% tłuszczu,  3,59% białka

    Właściciel: VOF Wolsink, Halle

VDR JANNY 143

9133 kg mleka,  4,30% tłuszczu,  3,40% białka

    Właściciel: H.J van de Riet, Markelo

GEERTJE 416 (VG 85)

8890 kg mleka,  4,83% tłuszczu,  3,52% białka

    Właściciel: MTS J en H van Dooren, Terschuur


Repairman pokazuje swoją siłę!


2018-10-26

Mamy niezwykłą przyjemność zaprezentować Państwu naszego nowego buhaja REPAIRMAN.

VVH REPAIRMAN został zakupiony z hodowli Van Veelen Holsteins V.O.F. z siedzibą w Biddinghuizen w Holandii. Repairman pochodzi ze znanej amerykańskiej rodziny Isa. Ze względu na znakomity rodowód oraz bardzo poszukiwany kod aAa 546 jest ogromne zainteresowanie tym młodym buhajem.

Córki buhaja REPAIRMAN w oborze hodowcy Van Veelen Holsteins V.O.F

Więcej

Pamięci Basa Engelena


2018-09-13

W dniu 11. września 2018 roku zmarł nagle współzałożyciel i właściciel firmy K.I. SAMEN b.v  Bas Engelen.

Bas miał 72 lata. Zmarł nagle z powodu niewydolności serca. Myśli całej wspólnoty K.I.SAMEN  łączą się w żalu z jago rodziną, żoną, dziećmi i wnukami. Życzymy im siły i ukojenia, aby przeżyli ten ciężki czas żałoby.

Bas Engelen był entuzjastą hodowli bydła, zawsze stał blisko farmera. Swoją wizję przekazywał hodowcą na całym świecie i dotarł z nią do każdego zakątka świata.

Świat hodowli stracił wielkiego człowieka, bez którego dzisiejsza hodowla wyglądałaby inaczej. Bas był miłośnikiem pięknych krów i pięknych byków. Jego wkład w hodowlę jest bezcenny.

Żegnamy wielkiego człowieka, przyjaciela nas wszystkich i jesteśmy wdzięczni za to kim był i co zrobił.

Mimo smutku odczuwamy ogromny podziw i dumę, że odniósł tak wielki sukces. Praca była jednocześnie pasją jego życia. Jesteśmy dumni, że mieliśmy zaszczyt poznać i współpracować z tym wielkim człowiekiem przez 25 lat.

Zawsze pozostaniesz w naszej pamięci i sercach.

Długowieczność, a metody oceny


2018-07-28

Wysoka oszacowana wartość hodowlana buhaja i wysoka powtarzalność cech u jego córek nie zawsze idą ze sobą w parze. Łatwo to zaobserwować na kilku przykładach poniżej.

Najwyższą wycenę długowieczności (LV) wśród buhajów firmy CRV wycenionych konwencjonalnie ma Blarinckhorst Romeo - 537 dni przy 99% powtarzalności.

Najwyższą wycenę długowieczności (LV) wśród buhajów firmy K.I.SAMEN wycenionych konwencjonalnie ma Malki – 768 dni przy 99% powtarzalności.


Najwyższą wycenę długowieczności (LV) wśród buhajów firmy CRV wycenionych genomowo ma Delta Marloo - 932 dni przy 61% powtarzalności.

Wśród młodych buhajów powtarzalność cech wartości hodowlanych jest niewysoka. Przykładem może być Delta Treasure. Jest to buhaj wysoko wyceniony genomowo pod względem indeksu długowieczności - LV 1248 dni przy powtarzalności dla tej cechy zaledwie 53%!


Patrząc na wartości hodowlane, od razu widać, że młodzież wyceniona genomowo wypada znacznie lepiej niż stare, sprawdzone na córkach buhaje. Ale czy faktycznie te młode buhaje są lepsze?

Więcej

Malki i jego potężne córki w oborze rodziny Bierings


2018-07-27

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowy film nakręcony w oborze rodziny Bierings z siedzibą w Leende na południu Holandii, który pokazuje stawkę 29 córek naszego buhaja Malki. Jest to prawdziwa uczta dla oczu dla naszych klientów, partnerów biznesowych i oczywiście dla nas samych. Po raz kolejny w praktyce potwierdziła się klasa Malki’ego!

Film pokazuje 29 córek buhaja Malki, a dokładniej mówiąc znajdują się na nim 22 krowy po drugim wycieleniu, 2 krowy po trzecim wycieleniu oraz 5 pierwiastek. Średnia wycena za laktację dla wszystkich tych córek to 106,4 punktów. Ich jakość i wyrównanie jest dowodem na wysoką genetyczną powtarzalność buhaja Malki.

Jesienią 2017 roku również pokazywaliśmy Państwu film z obory rodziny Bierings, na którym prezentowało się 45 córek buhaja Malki. Tutaj artykuł.

Rekordzistka wśród simentali - SIWA z Prejłowa!


2018-07-26

W majowym wydaniu miesięcznika "Hodowla i Chów Bydła" ukazał się artykuł na temat najbardziej wydajnej krowy rasy simentalskiej w roku 2017. Laureatką okazała się krowa SIWA z gospodarstwa Adama Pontusa w Prejłowie, którą firma K.I.SAMEN Polska Sp. z o.o. dostarczyła do jego obory w 2011 roku jako jałówkę. Krowa SIWA w 2017 roku, będąc w 4. laktacji, mogła poszczycić się średnią wydajnością 14 436 kg mleka, o zawartości tłuszczu 481 kg, białka 408 kg i ogółem suchej masy 949 kg. SIWA aż o 1000 kg mleka zdeklasowała pozostałe krowy ze swojej rasy, które zakwalifikowały się do grona najbardziej wydajnych!

Hodowca Adam Pontus od wielu lat ściśle współpracuje ze stacją K.I.SAMEN zarówno w zakresie materiału hodowlanego, jak i nasienia buhajów. W hodowli nie używa nasienia seksowanego, ponieważ dzięki wysokiej zacielalności krów posiada wystarczającą ilość jałówek na remont stada, a byczki sprzedaje, dzięki czemu ma dodatkowy zysk. Skuteczność krycia w gospodarstwie w Prejłowie to 1,2 dla jałówek i 1,8 dla krowy. 

Pełny artykuł znajduje się w linku "Simentalska mleczarnia".

Stacja K.I.SAMEN Polska oferuje hodowcom wysokiej jakości nasienie po buhajach wytestowanych konwencjonalnie (na córkach), a w słomce umieszcza 20 milionów plemników, co przekłada się na dużo wyższą zacielalnoć krów w stadzie. Stacja posiada największą na świecie ofertę nasienia buhajów HF odmiany czerwono-białej oraz bardzo bogatą ofertę nasienia buhajów rasy simentalskiej.

Stacja posiada również w ciągłej ofercie doskonałe zwierzęta hodowlane z najlepszych europejskich obór.

Zapraszamy do współpracy!


Więcej

Białka mleka, a przydatność mleka do produkcji serów


2018-07-05

W realizowanych obecnie programach hodowlanych bydła mlecznego zawartość i wydajność białka w mleku są cechami najwyżej premiowanymi, co wynika między innymi z tendencji do wysokiego przetwarzania mleka. Wyniki badań dotyczące polimorfizmu białek mleka coraz częściej wprowadza się do pracy hodowlanej jako dodatkowe parametry selekcyjne. Dotyczy to przede wszystkim wariantów genetycznych dwóch genów: kappa-kazeiny (CASK) i beta-laktoglobuliny (BLG) oraz ich wpływu na zawartość białka, a także cechy technologiczne mleka (ważne zwłaszcza w przemyśle serowarskim). Od składu chemicznego mleka zależy cena mleka oraz opłacalność i ekonomika produkcji.

Beta-laktoglobulina (BLG) jest podstawowym składnikiem białek serwatkowych, której zawartość szacuje się na 9% związków azotowych mleka (stężenie w mleku krowim 2-4 g/dm3). Polimorfizm beta-laktoglobuliny warunkuje seria kodominujących alleli. Najczęściej identyfikowane są jej trzy warianty: AA, AB i BB.

Kappa-kazeina (CASK), której zawartość w mleku krowim waha się w granicach 2,4–2,6%, jest białkiem mleka wzbudzającym największe zainteresowanie wśród hodowców i mleczarni. Stanowi ona ok. 78–85% ogółu białek mleka. Jej wysoka wartość odżywcza powoduje, że odgrywa ona zasadniczą rolę w odchowie potomstwa. Ponadto κ-kazeina jest głównym źródłem wapnia i fosforu dla młodego organizmu. Wartość biologiczna kazeiny dorównuje białku mięsa i znacznie przewyższa wartością białka zbóż oraz rośliny strączkowe. Jest również najważniejszym białkiem w procesie produkcji serów i to od jej zawartości zależy rentowność produkcji serów – wyższy % kazeiny oznacza więcej sera, a więc więcej gotowego produktu do sprzedaży.

Więcej

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl