Aktualności

Rodzina ISA - znakomita amerykańska rodzina krów


2022-02-07

Isa 12Niezwykle miło nam poinformować, że do naszej oferty trafił kolejny przedstawiciel wywodzący się z doskonałej rodziny krów ISA – buhaj Boobytrap NL 866038759.  

Rodzina Isa to znana amerykańska rodzina krów, z której pochodzą najlepsze buhaje i krowy. Jej założycielką jest wyceniona na 95 punktów Dellia - matka znakomitego buhaja Durham i babka super reproduktora – buhaja Iota.

Od jej córki Isa 1 pozyskano wiele zarodków przyszłych matek buhajów.

Jedną z nich jest Isa 12. Jest to wyceniona na ocenę excellent (EX90) matka buhajów Repairman i Guarino, babka Boobytrap, Snapshot, Bookmaker i Perico.

Isa 12


Isa 12 charakteryzuje się bardzo wysokimi wydajnościami mlecznymi oraz znakomitym pokrojem. Isa 12 na wystawach hodowlanych zdobyła już wielokrotnie tytuł czempionki, a na wystawie w holenderskim Dronten w 2016 i 2017 roku została zwyciężczynią wystawy oraz zwyciężczynią publiczności.

Isa 12 wydała na świat dwie krowy: pełne siostry Isa 21 (VG 86) i Isa 22 (VG 86) - dwie imponujące młode krowy o znakomitej budowie i wyjątkowej wydajności mlecznej.



Isa 21 Isa 21 Isa 21


Różnorodność genetyczna...


2021-07-16

Z ostatniej analizy przeprowadzonej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynika, że hodowcom bydła oferuje się buhaje o tym samym zestawie genetycznym.

Ze wszystkich buhajów HF, którym w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nadano kod aAa, zdecydowana większość uzyskała kod 234. Dotyczy to zwłaszcza stacji pobierania i unasienniania bydła korzystających z wyceny genomowej. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyhodowano i przeznaczono do rozrodu buhaje o tym samym zestawie genetycznym, przez co różnorodność genetyczna populacji bardzo zmalała. Populacja krów bardzo cierpi z tego powodu, ponieważ pogarszają się ich cechy produkcyjne i zdrowotne. Zmienność genetyczna staje się niezbędną koniecznością jak nigdy wcześniej.

Jeśli spojrzymy na większe kraje z rozwiniętą hodowlą bydła mlecznego, okazuje się, że z 1310 nowych zarejestrowanych zwierząt, 1000 to buhaje z tym samym kodem aAa 234. Uderzające jest to, że w ciągu ostatniego roku tylko 8 buhajom w Kanadzie nadano kod aAa ze względu na ich powtarzalność. W Europie na czele są Dania i Francja, które mają ponad 90% buhajów z kodem aAa 234. W Niemczech jest ich 86%. W Holandii odsetek ten jest znacznie niższy i wynosi 61%, częściowo dzięki innej wizji hodowlanej K.I. SAMEN, która zapewnia niezbędną różnorodność.

Mimo że problem małej różnorodności genetycznej nasila się, to obecnie niewiele hodowców zdaje sobie sprawę z konsekwencji jakie z tego wynikają.

Stacja K.I. SAMEN przygląda się krowie i dobiera do niej odpowiedniego buhaja do inseminacji, co zapewnia konieczną zmienność genetyczną. Nie zawsze oznacza to, że są to buhaje o najwyższych indeksach. Stacja proponuje buhaje, które sprawdziły się w praktyce i które zapewniają w gospodarstwie bezproblemowe, zdrowe córki o długiej żywotności i wysokiej mlecznej produkcji życiowej.

Więcej

Nowa krew: Red River i Snapshot


2021-06-15

W naszej ofercie pojawiły się kolejne doskonałe buhaje. Są to RED RIVER NL 664734662 oraz SNAPSHOT NL 724441769.

Snapshot to buhaj wyhodowany w Holandii, z dużym amerykańskim wkładem genetycznym w swoim rodowodzie. Córki i siostry Snopshota są prawidłowo zbudowane (o dużej szerokości), mają bardzo dobre nogi i racice oraz dobre wymiona. Imponują wysokim poziomem produkcji mlecznej i bardzo wysoką płodnością.

Red River posiada doskonały rodowód i zalicza się go do buhajów outcrossowych czyli takich, które do populacji HF wnoszą tzw. obcą krew. Znacznie wydłuża okres użytkowania córek oraz zwiększa ich płodność.

       

Rasa MRI: DONOVAN


2021-06-15

W ofercie stacji K.I.SAMEN Polska pojawił się nowy buhaj DONOVAN NL 715903414.
Donovan to buhaj rasy MRI, która posiada liczne zalety, a mimo to nie jest dobrze znana w Polsce, dlatego chcielibyśmy przedstawić jej najważniejsze cechy:
- podwójnie użytkowa - dobre wydajności mleczne, a przy tym bardzo dobra wydajność rzeźna
- czerwone umaszczenie
- najmocniejsze racice wśród wszystkich ras bydła mlecznego
- łatwe porody
- łatwe w utrzymaniu
- mocne wymiona i wiązadła, zawieszenie wymienia przesunięte do przodu

Rejestracja pokryć w systemie SYMLEK


2021-06-15

Przypominamy i informujemy za PFHBiPM... Od 1 lipca 2021 roku zmienia się czas na rejestrację zabiegów w systemie SYMLEK. Będzie on wynosił maksymalnie 180 dni od daty inseminacji. Po tym czasie rejestracja nie będzie możliwa. Niemniej jednak w celu zagwarantowania jakości i kompletności danych zaleca się natychmiastową rejestrację pokryć zaraz po ich wykonaniu.

"Zaświadczenia sztucznego unasienniania krowy/jałówki” powinno być starannie wypełnione, a w szczególności powinno zawierać: poprawny numer krowy/jałówki, datę inseminacji, numer stada pod oceną, nazwę lub numer identyfikacyjny buhaja, którym inseminowano, numer zaświadczenia, imię i nazwisko lub nazwę posiadacza samicy oraz jego adres. Każde zaświadczenie musi być opatrzone czytelnym podpisem osoby dokonującej zabieg.

Big Malki po raz kolejny potwierdza swoją klasę!


2021-04-30

Big Malki po raz kolejny potwierdza swoje klasę jako najlepszy syn buhaja Hoekland Maik.

Z biegiem lat Malki wykazuje stale rosnącą wartość hodowlaną. Obecnie liczba jego wycenionych córek zbliża się do 9000, a powtarzalność buhaja to 99%!  Są to super mleczne krowy , bezproblemowe w utrzmaniu, zdrowe i piękne eksterirowo. 

 

Praktyczny Indeks Długowieczności - najnowsze dane!


2020-10-07

W tabeli zostały opublikowane wartości długowieczności dla buhajów, które mają ponad 100 córek w jednej grupie laktacyjnej. Co oznaczają te liczby i co można z nich wywnioskować?

Trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje w Holandii średnio 55 krów ze 100, które weszły w produkcję. W przypadku buhaja MAIK ze stacji K.I.SAMEN - po trzech latach od pierwszego wycielenia żyje aż 69 krów! Oznacza to o 14 krów więcej niż średnia populacji. W Holandii po 5 latach po pierwszym wycieleniu ze 100 krów żyje tylko 25. Po buhaju TIMELESS po 5 latach żyją jeszcze 43 córki - to więcej o 18 sztuk, a w ujęciu procentowym to aż ponad 70% więcej krów!

Średnio z buhajów ze stacji K.I. SAMEN, które są ujęte w tabeli, trzy lata po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 61% krów. Jest to o 6% więcej niż średnia holenderska. Po pięciu latach po pierwszym wycieleniu na holenderskich farmach średnio żyje jeszcze 25% krów, podczas gdy po bykach K.I. SAMEN 31% krów. Oznacza to o 6% więcej niż średnia holenderska! Tempo rotacji krów po buhajach ze stacji K.I. SAMEN jest więc niższe, a wydajność życiowa krowy wyższa.

Ten sukces stacji K.I.SAMEN zależy od doskonałego dobrania rodzin krów z naciskiem na długi okres ich użytkowania.

Warto porównać ze sobą wyniki długowieczności indeksów szacowanych za pomocą komputera do wyników długowieczności uzyskanych w praktyce. Np. buhaj REWARD w wycenie komputerowej uzyskał indeks LV o wartości -74, czyli jego córki powinny żyć o 37 dni krócej niż średnia populacji w Holandii podczas gdy….

3 lata po pierwszym wycieleniu żyje 9% więcej jego córek niż średnia holenderska, a 5 lat po pierwszym wycieleniu 10% więcej.

Po raz kolejny okazuje się więc, że wycena konwencjonalna, oparta na wnikliwej analizie osiągnięć córek danego buhaja, przewyższa metodę wyceny opartej na modelach komputerowych. Chcesz wiedzieć co sobą reprezentuje buhaj? Patrz na jego córki!

Więcej

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl