Aktualności

Ostatnio pojawił się indeks opisujący efektywność wykorzystania paszy. Określa on ile kilogramów mleka krowa może wyprodukować z kilograma paszy. Nasza firma uważa jednak, że należy zwrócić uwagę na wykorzystanie paszy objętościowej. Pasze objętościowe są tańsze, łatwo dostępne i nie trzeba ich importować. Ich wykorzystanie ma również pozytywny wpływ na środowisko.

Aby uzyskać efektywne wykorzystanie pasz objętościowych, krowa powinna być zrównoważona. Poniżej wyszczególniamy cechy, którymi powinna się cechować się taka krowa.

1. Wysokość krowy. Na całym świecie krowy stają się coraz większe. Ale trawa nie rośnie na drzewach, a pasza (zwykle) nie znajduje się na podniesionym stole paszowym. Krowa nie jest żyrafą. Krowy nadal muszą "schylać się", aby dostać się do paszy. Wysoka krowa nie jest wymogiem do wyprodukowania dużej ilości mleka. Większość krów-rekordzistek na świecie była i jest średniej wielkości ale dzięki dobrej zdolności pobierania paszy objętościowej osiąga światowe wyniki w produkcji mleka. Schylanie się do paszy nie powinno być wysiłkiem!

2. Szeroki pysk. Krowa o szerokim pysku posiada najczęściej również szeroką szczękę, co przekłada się na możliwości przetworzenia dużej ilości paszy objętościowej. Na jedno „schylenie” krowa pobiera więcej paszy, co oznacza mniejszy wysiłek do ilości pobieranej paszy. Również przeżuwanie jest łatwiejsze u krowy o szerszym pysku. Dobra krowa mleczna ma dużą łatwość jedzenia. Inną zaletą krowy o szerokim pysku jest to, że może lepiej pozbyć się ciepła. Krowa nie poci się tak łatwo jak ludzie, dużo ciepła musi ujść przez pysk.

3. Odpowiednia szerokość i głębokość klatki piersiowej. Te dwie cechy są bardzo ważne dla wysokiej produkcji mleka. W klatce piersiowej mieszczą się serce i płuca. Na każdy kilogram mleka należy przepompować 300-400 litrów krwi. Oznacza to, że musi istnieć najlepsza możliwa funkcjonalność serca i płuc. Nie jest to możliwe u krów ze zbyt wąską klatką piersiową.

Geertje 669 (EX 92) - córka buhaja Malki Grashoek Blutchen 51 (EX 90) - córka buhaja Norwin

 Sandra 2 - córka buhaja Malki (EX 92) Els 286 (jako krowa w 3 lakt, EX 91) - córka buhaja Burnstyn

4. Wystarczające wysklepienie żeber. Ma to ogromne znaczenie dla wysokiego spożycia paszy objętościowej. Za klatką piersiową krowy powinno być miejsce na pojemny żwacz. W tym miejscu odbywa się trawienie paszy objętościowej.

5. Silne lędźwie. Ważne jest, aby krowa miała wystarczająco silne lędźwie, które są połączeniem między wymionami, a klatką piersiową. Silne lędźwie są koniecznością dla dobrej funkcjonalności krowy. Im szerszy jest krzyż, tym silniejsze muszą być lędźwie. Dzięki temu przestrzeń dla wymienia również znacznie wzrasta. Więcej miejsca na wymię skutkuje większą produkcją mleczną.

6. Dobre ustawienie nóg. Krowy o wysokim spożyciu paszy objętościowej zwykle mają również dobrze ustawione nogi. Oznacza to, że nacisk na każdą racicę jest równy. Aby uzyskać dobre ustawienie przednich nóg, przód krowy musi mieć wystarczającą szerokość. Jeśli krowa jest węższa od przodu, szybko dochodzi do tzw. francuskiej postawy, gdzie przednie racice są odwrócone na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że krowa szuka stabilności, a jest zbyt wąska, aby ustawić racice prosto. Nacisk na wewnętrzną część racicy staje się zbyt duży i pojawiają się problemy, które sprawiają, że krowa rzadziej przychodzi do korytarza paszowego, co zmniejsza spożycie paszy i produkcję mleka.

Również eksperci wybrali Norwina!


2014-07-25

Dairy Magazine (niezależny holenderski magazyn zajmujący się tematyką związaną z hodowlą bydła mlecznego) poprosił pięciu ekspertów o ocenę grup hodowlanych, które były prezentowane na NRM 2014. Skala wynosiła od 1 do 10 punktów.

W tabeli poniżej znajduje się ocena ekspercka dla 20. wystawianych grup hodowlanych. Wszystkie byki są wycenione na bazie czarno-białego HF, pod uwagę wzięto indeks NVI oraz wycenę eksterieru. Dzięki porównaniu tych grup pojawił się jaśniejszy obraz.

Poszczególni eksperci ponumerowani są od 1 do 5:

1. Auke Landman

2. Johan van Houwelingen

3. Kees van Velzen

4. Ton Lansbergen

5. Albert Prins

Pomimo faktu, że grupa hodowlana Norwina została wybrana ze stosunkowo niewielkiej liczby córek, została najwyżej wyceniona przez ekspertów. Przewodniczący grupy ekspertów wskazał ją jako najlepszą! Wcześniej grupa córek Norwina została też wybrana przez jury złożone z publiczności jako najlepsza grupa na NRM 2014.

Norwin jest buhajem nie tylko o doskonałym rodowodzie, on potwierdza swoją klasę w praktyce! Hodowcy, którzy chcę dzięki mleku zarabiać pieniądze chwalą cechy córek Norwina. Potwierdza się więc znowu, że to właściwy dobór zwierząt robi prawdziwą hodowlę, a nie ślepe dodawanie liczb na papierze.


Kolejne krowy EXCELLENT!


2014-07-24

Grashoek Nordika 5 (EX 92) - córka Colombo


Od 16 lipca 2014 na farmie mlecznej Grashoek pojawiło się kolejnych pięć krów wycenionych za pokrój na ocenę EXCELLENT ! Najwyżej została sklasyfikowana krowa Grashoek Nordika 5 (EX 92) – córka buhaja Colombo, która jest zarazem najstarsza z tego grona. Została ona już wcześniej opisana w magazynie Melkvee przy okazji buhaja Cracker. To właśnie z nim dała znakomitego syna Crossfire, który jest obecnie testowany i stacja wiąże z nim duże nadzieje. Nordika 5 to duża krowa, która jest znakomitym przykładem, jak powinny wyglądać dobre, bezproblemowe w utrzymaniu krowy.



Grashoek Maria 4 (EX 91) - córka WarsteinerGrashoek Vrije Tulp 25 (EX 91) - córka Cedric


Wicemistrzyni NRM 2014, Grashoek Maria 4, córka buhaja Warsteiner zdobyła 91 punktów (EX 91), podobnie jak córka CedricaGrashoek Vrije Tulp 25.





Jeszcze trzy krowy wyceniono na ocenę EXCELLENT (w tym dwie córki Norwina). Jedna z nich, Wizzy 3 otrzymała tą ocenę przede wszystkim za nogi. Trzecią krową wycenioną na 91 punktów jest córka buhaja Sunflower - Grashoek Beaver 3, która jest doskonale proporcjonalna. Wspaniale jest zobaczyć, że córki Norwina są doceniane nie tylko jako cała stawka ale również każda pojedynczo jest wybitna. Norwin dał i z pewnością da jeszcze wiele wspaniałych krów. Udowadnia on, że „papierowa” wycena to za mało i ważne jest to, co można zobaczyć w praktyce. Hasło stacji potwierdza się więc po raz kolejny: Praktyka potwierdza to! DE PRAKTIJK BEWIJST ‘T!

Nazwa krowy
OjciecRamaMlecznośćWymięNogi i racice
Razem
Blutchen 51NORWIN RF8993908790
Wizzy 3NORWIN RF9090889190
Beaver 3SUNFLOWER RF9089918890
Vrije Tulp 25CEDRIC9393918991
Maria 4WARSTEINER9192929091
Nordika 5COLOMBO RF8991949292


Grashoek Blutchen 51 (EX 90) - córka NorwinWilgenhoeve Wizzy 3 (EX 90) - córka Norwin Grashoek Beaver 3 (EX 90) - córka Sunflower

Podwójne zwycięstwo grup hodowlanych K.I.SAMEN na NRM 2014!


2014-07-16

W ostatnim lipcowym wydaniu holenderskiego czasopisma zajmującego się hodowlą bydła Veeteelt zostały przedstawione wyniki czerwono- i czarno-białych grup hodowlanych prezentowanych na tegorocznym NRM.

Oceny dokonywało 5 sędziów o międzynarodowej sławie. Ocenianych stawek było 23, a skala ocen od 1 do 5 punktów.

We wszystkich grupach czarno-białego HF stawki córek NORWINa były w czołówce! Osiągnęły one średnią ocenę 3,9 punktów i była to najwyższa ocena na tegorocznym NRM! „Harmonijne, pięknie zbudowane szkielety i mleczna budowa ciała w połączeniu z doskonałymi wymionami przemawiają do wyobraźni”, mówił juror Paul Hannan.

                                 

Również w grupie czerwono-białego HF stawki córek po buhaju MALANDO znajdują się czołówce! Innymi słowy, podwójny sukces buhajów ze stacji K.I.SAMEN. To wspaniałe widzieć taki entuzjazm publiczności i mieć świadomość, że jakość jest doceniana.

Niezwykłe jest to, że buhaj z najniższym wynikiem na papierze wśród wszystkich prezentowanych grup hodowlanych okazał się najlepszym. Córki MALANDO doskonale pokazały swoje piękno, zwłaszcza świetne kłody z doskonale zbudowanymi i zawieszonymi wymionami. Wynik na ringu był lepszy niż można się tego spodziewać bazując na wycenie „papierowej”.

Podobnie brzmią komentarze w czasopiśmie Farm. Oba buhaje znajdują się w stacji K.I.SAMEN. Stoją w luksusowych warunkach, są w bardzo dobrej kondycji co sprawia, że mogą być używane jeszcze długo. Na kanale You Tube można je oba podziwiać:

  


NRM 2014 jest już za nami… To była znakomita impreza!


2014-07-04

Już miesiąc wcześniej nasi specjaliści ze stacji K.I.SAMEN b.v. zabrali się do poszukiwania i przygotowywania krów mających wziąć udział w pokazie grup hodowlanych, a tydzień przed NRM rozpoczęły się przygotowania w zakresie promocji. Aż w końcu 27 czerwca nastąpiło otwarcie NRM w holenderskim Zwolle!

Na NRM 2014 stacja K.I.SAMEN po raz pierwszy pokazała swoją nową szatę graficzną: na ulotkach, plakatach, wizytówkach… W niedalekiej przyszłości pojawi się ona również na nowej stronie internetowej. Szata ta doskonale koresponduje z wartościami jakie wyznaje stacja, a mianowicie: otwartość, przejrzystość, racjonalność, wolność, tradycja i pasja!

Pierwszy dzień był dniem prezentacji grup hodowlanych. Stację K.I.SAMEN reprezentowały krowy po buhaju NORWIN (przed południem) i MALANDO (po południu)

Więcej

NRM 2014


2014-06-24

W dniach 27-28 czerwca 2014 roku po raz kolejny odbędzie się prestiżowa wystawa bydła NRM w holenderskim Zwolle.

NRM (Nederlandse Rundvee Manifestatie) odbywa się w Holandii co dwa lata. Jest to krajowa wystawa bydła, na której pojawiają się najlepsi hodowcy z całej Holandii, a jej tradycja ściąga tysiące gości z całego świata. Przyjaciele bydła z Holandii, Belgii, Niemiec, Czech, Francji, Nowej Zelandii i innych krajów mają okazję oglądać na niej nie tylko najpiękniejsze krowy Holandii ale też podziwiać stawki hodowlane córek różnych buhajów. W tym roku stacja K.I.SAMEN zprezentuje dwie stawki krów: pierwszą są córki buhaja MALANDO, a drugą  córki buhaja NORWIN.

Norwin, który został sklasyfikowany kilka lat temu na EX-90, jest nadal imponującą i prawdziwą potęgą! Na początku tego roku stacja jednogłośnie zadecydowała aby i w tym roku pokazać na NRM stawkę jego córek. To się nazywa odwaga! Córki Norwina brały już udział w wielu show, między innymi na NRM w 2012 roku oraz wystawie bydła Fachmesse Rundvee & Mechanisatie Vakdagen 2012 w południowoholenderskim Venray. Jego córki już jako młode krowy błyszczą, posiadają głęboką kłodę, są szerokie i bardzo dobrze rozwinięte. Jego niemiecka matka RH Meggilee (EX-91) i półsiostra RH Maxima (EX-94) są również imponujące i cenione na całym świecie jako doskonałe matki buhajów! 

Film: Norwin




Malando możemy opisać jako solidnie zbudowanego buhaja, którego córki wraz z wiekiem tylko zyskują. Jego matka J & G Meisi 5, obecnie 12-letnia krowa jest nadal bardzo witalna i mamy nadzieję zaprezentować ją również na NRM 2014. Malando, syn buhaja TS Gogo,  obchodził swoje 8. urodziny już jakiś czas temu, teraz ma setki córek w laktacji. Nasi wykwalifikowani specjaliści w praktyce opisują je jako funkcjonalne krowy, które doskonale pasują do współczesnych obór. Charakteryzują się wzrastającą w laktacji wydajnością mleczną, wysoką procentową zawartością białka w mleku oraz zdrowymi wymionami z ich wysokim tylnym zawieszeniem. To satysfakcjonuje hodowców bydła i sprawia, że chętnie ponownie używają Malando w swojej oborze. Powtarzalność cech u jego córek jest wyśmienita. Są to wyrównane zwierzęta, utarło się już powiedzenie: "Jeśli widziałeś sześć córek Malando to tak jakbyś widział je wszystkie. Jednolitość w najlepszym wydaniu!" Te doskonałe cechy Malando sprawiły, że był on również na swego rodzaju "wakacjach" w 2012 roku w Anglii w stacji Cogent.

Film: Malando

Artykuł o stacji K.I.SAMEN w Holstein International


2014-06-13

W kwietniu 2014 roku w międzynarodowym, fachowym czasopiśmie o tematyce hodowlanej Holstein International pojawił się artykuł o stacji unasieniania K.I.SAMEN i gospodarstwie mlecznym w Grashoek. Te dwa zakłady są ze sobą nierozłącznie związane z powodu swojej historii. K.I.SAMEN zostało założone w 1982 roku przez dwóch braci i hodowców bydła Basa i Theo Engelen. Stało się tak gdyż byli niezadowoleni z prowadzonej wówczas polityki związków hodowlanych. Od tej chwili minęło już 30 lat. Trzej synowie Basa Engelen prowadzą obecnie gospodarstwo mleczne, a K.I.SAMEN rozwinęło się w odnoszącą sukcesy na całym świecie stację unasieniania bydła. Motto stacji „Praktyka udowadnia to” staje się coraz ważniejsze dla hodowców, którzy cenią sobie ekonomikę produkcji mlecznej.

Wszyscy czytelnicy Holstein International mogą już przeczytać pełen artykuł o K.I.SAMEN. Jest on dostępny aż w pięciu językach. Poniżej linki do artykułów w języku angielskim i niemieckim.

Artykuł: „K.I.SAMEN: Żadnych wysoko genomowo wycenionych buhajów ale równowaga i cierpliwość” (tłumaczenie na język polski)

Artykuł po angielsku: "K.I. SAMEN: No high genomics, but balance and patience."

Artykuł po niemiecku: "K.I.SAMEN: Keine hohen Genomics, aber Ausbalanciertheit und Geduld."

Przyjemnej lektury!

Zdrowa kazeina A2A2


2014-06-09

CSN2 czyli beta-kazeina (ß-kazeina).

Występują trzy genotypy ß-kazeiny: A1A1, A2A2, A1A2. Allel A2 jest znany również jako marker wydajności białka.

Pierwotnie mleko krowie zawierało tylko ß-kazeinę A2A2. W wyniku selekcji na wysoką wydajność mleczną, w hodowli pojawiły się też krowy z allelem A1. Jest to on dodatnio skorelowany z bardzo wysoką mlecznością i niestety jest również najczęstszą przyczyną alergii na mleko krowie. ß-kazeina A1 nie jest całkowicie rozkładana przez organizm ludzki z powodu odrębności na 67. pozycji sekwencji aminokwasowej. Powstaje wtedy związek tzw. kazomorfina, który może mieć związek z wieloma chorobami i objawami autoimmunologicznych. Fakt ten spowodował, że zaczęto przywiązywać dużą wagę do selekcji buhajów z genotypem A2A2, aby mogły one cechę tę przekazać swoim córkom. Mleko od krów, które zawiera ß-kazeinę A2A2 jest łatwiej strawne, nie ma właściwości uczulających, jest prozdrowotne, zmniejsza ryzyko zachorowania ludzi na cukrzycę i choroby serca.

Buhaje z naszej stacji z genotypem ß-kazeiny A2A2 to:

Cedric, Superman, Blackstar, Tumult, Lucrative, Juno, Jupiter, Albiorix, Jones, Malando, Norwin, Upswing, New Horizon, Sunflower.


Więcej

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl