Aktualności

Najnowsza wycena NVO


2015-01-08

K.I. SAMEN jak zawsze stawia na praktykę, dlatego ponownie przedstawia indeks długowieczności w postaci liczb, mających odzwierciedlenie w praktyce. Jest to mianowicie indeks NVO.

Po raz kolejny podajemy najbardziej aktualne dane naszych najsłynniejszych buhajów! W tabeli podany jest średni indeks NVO wszystkich holenderskich byków oraz, dla porównania, poszczególnych buhajów stacji K.I.SAMEN. Buhaje odmiany czarno- i czerwono-białej oceniane są osobno. Istnieje mała różnica pomiędzy ich średnimi. Tabela przedstawia tylko dane buhajów, które posiadają ponad 100 córek w danej klasie wiekowej. Pierwsza kolumna zawiera córki między 6 a 12 miesiącem po pierwszym wycieleniu, ostania 60 miesięcy (5 lat) po pierwszym wycieleniu. Są to więc krowy ponad 7-mio letnie!

Niewiarygodne!!! Nasz buhaj DIMAN rasy MRI bije wszystkie rekordy! Pięć lat po pierwszym wycieleniu żyje jeszcze 56% jego córek, jest to dwa razy więcej niż średnia holenderska. Na szczycie czarno-biało umaszczonych HF zwycięzcą jest MAIK, którego córek rok po pierwszym wycieleniu żyje o 9% więcej niż średnia holenderska. Na drugim miejscu uplasował się znakomity SHOGUN. Te praktyczne wyniki mówią nam, że ten buhaj długo jeszcze będzie wśród buhajów o najwyższej wartości hodowlanej. Ponadto interesujące jest porównanie z jego dwoma braćmi przyrodnimi - buhajami MANIAC i JUNO. Oba są również bardzo wysoko w rankingu NVO!

W tabeli na wysokim miejscu można zauważyć również buhaja REWARD, który dopiero debiutuje. Ten byk udowadnia dużą liczbą córek, jak ważna jest rodzina, z której wywodzi się buhaj. W tym przypadku jest to rodzina Dirndel. Matką  buhaja REWARD jest Dirndel 24, która jest też matką BLACK VELVET (o. Prince) – kolejnego buhaja o bardzo wysokim indeksie długowieczności.

Zadziwiające jest, że cztery najwyżej w tabeli prezentujące się buhaje HF nie mają zbyt wysokiej wyceny jeśli chodzi o eksterier. Najwyższa wartość to 104, najniższa 102 punkty. Największą różnicę można zaobserwować w wycenie nóg i racic: najniższą notę zdobył SHOGUN (99 punkty), a najwyższą JORRYN (107 punktów). Podobnie jeśli chodzi o wzrost. Największy byk z tych czterech zdobył tylko 103 punkty za wzrost. Wszystkie inne są niższe, a JORRYN został wyceniony tylko na 97 punktów. Jednak absolutnym numerem jeden DIMAN, który za wzrost zdobył tylko 94 punkty! To udowadnia, że duża rama to duże koszty życia, a tym samym jest krótszy czas użytkowania.

Nie ma tylko jednej wskazówki, która może służyć jako czynnik prognostyczny długowieczności. Ważna jest też szybkość dojrzewania czy też zawartość suchej masy w mleku. Patrząc na sześć buhajów najwyżej w rankingu NVO ilość suchej masy przedstawia się następująco: +56 kg SHOGUN, +45 kg RADON, +44 kg REWARD, +39 kg DIMAN i +23 kg JORRYN.

Nasze motto "Teoria Praktyka Doświadczenie" wciąż pozostaje ważne i również w tym przypadku widać, że wycena papierowa nie zawsze odpowiada praktyce. Wartość hodowlana powinna być, w miarę możliwości, jak najbardziej potwierdzona w praktyce, o czym zawsze stara się przypominać stacja K.I.SAMEN.

Więcej

Bobax na wystawie w Gorinchem


2015-01-07

W dniach 25–27 listopada 2014 roku w Gorinchem odbyła się wystawa Rundvee & Mechanisatie Vakdagen, na której zaprezentowano córki naszego znakomitego buhaja Brakels BOBAX!

Dobrany do niego slogan "To może być tak proste" nawiązuje do wykorzystanej w jego rodowodzie kombinacji linii Baxter x Bonatus! Buhaj Bobax to bardzo uniwersalny buhaj. Jego rodowód, super produkcja oraz doskonały eksterier z delikatnym kośćcem czynią go całościowo bardzo interesującym buhajem! Dodając jeszcze do tego doskonałą płodność......... K.I.SAMEN ma do zaoferowania wyśmienity produkt hodowlany.

Artykuł w czasopiśmie Veeteelt:

Typowo mleczne córki Bobaxa na wystawie w Gorinchem

"Podczas wystawy Rundvee & Mechanisatie Vakdagen stacja K.I.SAMEN przedstawiła grupę córek buhaja Bobax. Ten syn Baxtera zaprezentował stawkę sześciu dużych, typowo mlecznych krów. Wszystkie charakteryzują się wysoko zawieszonymi, mocnymi wymionami oraz dobrze rozmieszczonymi strzykami. Jałówki są ładnie rozwinięte, mocne, szerokie w partiach krzyżowych. Przednie nogi dobrze budowane, patrząc z tyłu ustawione równolegle, z boku suche.

Buhaj pochodzi z doskonałej córki buhaja Bonatus i wyhodowany został przez rodzinę Swank z Nieuw Beijerland. Ta córka buhaja Bonatus - Gerda 15 w każdej ze swoich laktacji wykazała zawartość białka ponad cztery procent. K.I.SAMEN udowadnia, że linie Baxter i Bonatus doskonale się uzupełniają; świetny charakter mleczny Baxtera dobrze łączy się z cechami przekazywanymi swoim córkom przez Bonatusa czyli z mocnym eksterierem, dużą ramą." (Źródło: Veeteelt.nl, z dnia 01 grudnia '14.)



Mleko typu A2


2014-12-14

W Nowej Zelandii powstała fundacja „A2 Milk”, która zajmuje się badaniami nad różnicami właściwości mleka typu A1 i A2. Jak dowodzą najnowsze badania, mleko, które zawiera tylko białka A2 jest łatwiejsze do strawienia niż bardziej popularne mleko typu A1. To przeczy oświadczeniu Europejskiej Agencji Żywności, która w 2009 roku stwierdziła, że nie ma różnic zdrowotnych podczas spożywania mleka typu A1 i A2.

Mleko A2 jest produkowane naturalnie, pochodzi od krów bez mutacji genetycznej, a ta najczęściej występuje u krów w Europie, Australii, USA i Nowej Zelandii. Normalne krowie mleko zawiera mieszaninę białek ß-kazeiny A1 i A2.

Naukowcy z Uniwersytetu Curtin w Perth w Australii udowodnili, że po wypiciu mleka typu A2 jest mniej bólów brzucha i wzdęć niż po wypiciu mleka typu  A1. Badanie przeprowadzono na 41 wolontariuszach. Dwa tygodnie przed badaniem musieli się oni powstrzymać przed spożywaniem produktów mlecznych. Potem przez następne dwa tygodnie pili 750 ml jednego rodzaju mleka dziennie, a następnie przez kolejne dwa tygodnie tyle samo drugiego rodzaju. Uczestnicy nie wiedzieli, jaki rodzaj mleka w danym okresie piją. Na koniec badania okazało się, że w przypadku spożywania mleka A1 jest o 61 procent więcej wzdęć i o 38 procent więcej objawów bólu brzucha niż w przypadku spożywania mleka typu A2.

Zauważono również, że osoby, u których nie stwierdzono nietolerancji na  mleko, miały bardziej miękkie stolce podczas spożywania mleka typu A1, a to może być związane ze zwiększonymi bólami brzucha. Jak twierdzi dyrektor zarządzający fundacją „A2 Milk” Geoffrey Babidge, przedstawione wyniki są istotne dla tysięcy codziennych konsumentów mleka. Dzięki tej wiedzy konsument może bez problemów czerpać korzyści z naturalnego mleka i przetworów mlecznych, bez konieczności uciekania się do mleka modyfikowanego, nie-mlecznej alternatywy i stosowania enzymów egzogennych.

Wyniki badań nad różnicą właściwości mleka typu A1 i A2 zostały opublikowane w European Journal of Clinical Nutrition. Obecnie w sklepach w Nowej Zelandii pojawiło się specjalnie oznaczone mleko typu A2. Prawdopodobnie już niedługo takie mleko będzie można kupić również w sklepach europejskich. Co za tym idzie, coraz istotniejsze staje się selekcjonowanie buhajów, które przekazują swoim córkom gen ß-kazeiny A2.

Buhaje z naszej stacji z genotypem ß-kazeiny A2A2 to:

Cedric, Superman, Blackstar, Tumult, Lucrative, Juno, Jupiter, Albiorix, Jones, Malando, Manhattan, Norwin, Upswing, New Horizon, Sunflower.

Więcej na temat ß-kazeiny A2A2 pisaliśmy w czerwcowych aktualnościach: Zdrowa kazeina A2A2.


Nowa wycena już za nami...


2014-12-08

Kolejna, grudniowa wycena buhajów za nami… Stacja K.I.SAMEN ma dla Państwa znakomite wiadomości!

Painter PpBardzo wysoko został wyceniony buhaj Bonhill PAINTER Pp, który pochodzi ze znanej już rodziny krów Bonhill Warsi 19. Dzięki kombinacji Lawn Boy x Ramos x Lightning rf x Ronald gwarantuje wysoką powtarzalność swoich najlepszych cech u córek. Babcia Warsi 19 (EX 90) do chwili obecnej wyprodukowała ponad 100 tys. kg mleka przy zawartości białka ok. 3,5% i zdobyła wiele znaczących tytułów na wystawach hodowlanych. Jej pełna siostra Warsi 20 została wiceczempionką na wystawie NRM. Z tej rodziny wywodzą się takie doskonałe buhaje jak Yava, Jackpot, Goodluck oraz wysoko genomowo wyceniony niemiecki Effort (który musi jeszcze potwierdzić swoją klasę w praktyce). Bezrożny Painter Pp (aAa 243615) przekazuje córkom wysoką powtarzalność cech oraz wysoką produkcję mleczną. Dużo mleka, doskonały eksterier i bardzo dobre cechy zdrowotne stawiają buhaja Painter Pp bardzo wysoko w rankingu najlepszych, sprawdzonych buhajów.

Podobnie ostatnio wyceniony buhaj MANHATTAN oraz RED MYSTERY, TACKLEBERRY i ponadczasowy MALANDO pozostały na najwyższych miejscach w rankingu buhajów.

Grupa córek buhaja BOBAX na wystawie RMV w Gorinchem 2014Brakels BOBAX (Baxter x Bonatus), którego córki zostały zaprezentowane w ubiegłym tygodniu na wystawie RMV w Gorinchem wciąż pozostaje interesującym buhajem z „nową krwią”. To super outcross-owy buhaj, którego córki charakteryzują się łatwymi wycieleniami, szeroką klatką piersiową i wysokimi wydajnościami. Wymiona są dobrze przymocowane, a strzyki bardzo dobrze położone, nogi mocne, płynny ruch.


Dla miłośników rasy Belgijskiej Niebieskiej, którzy szukają buhajów do krzyżowania towarowego również mamy dobrą wiadomość! Prawie wszystkie oferowane przez K.I.SAMEN buhaje BBB charakteryzują się łatwością wycieleń. Są to na przykład ERIK, DORUS, REIN, ELANGO i NOUD.

Wreszcie po raz kolejny swoją  bardzo wysoką wartość hodowlaną udowodnił buhaj rasy MRI - Fielder ALBERT. Pochodzi on z bardzo obiecującej linii Mark 44 x Meldober.

Więcej

Brakels Bobax w Gorinchem!


2014-11-24

Brakels BOBAX to nowy, czarno umaszczony buhaj, który ma już swoją reprezentację córek na wystawę. Podczas wystawy „Rundvee & mechanisatie Vakdagen” w holenderskim Gorinchem (od wtorku 25 do czwartku 27 listopada 2014 r.) K.I.SAMEN po raz kolejny zaprezentuje grupę sześciu córek buhaja BOBAX.

Jest on synem buhaja Baxter z krowy Gerda 15, która z kolei jest córką buhaja Bonatus i wnuczką krowy Woudhoeve Russel. Gerda 15 ma obecnie 10 lat, nadal żyje i produkuje, w tej chwili jej życiowa produkcja to ponad 70000 kg mleka. Prababką BOBAXa jest córka buhaja Rex Bell, której życiowa produkcja wyniosła 135 974 kg mleka, a jej matki Thonyma Gambler 83 592 kg mleka. BOBAX nie zawiera krwi takich buhajów jak O-Man, Goldwyn i Shottle więc z powodzeniem może być używany na większość krów populacji HF. Linia matczyna Gerda jest znana z bardzo wysokiej zawartości tłuszczu i białka w mleku oraz wysokich produkcji życiowych i długowieczności. Również eksterier linii Gerda zasługuje na uwagę. Gerda 15 została czempionką na wystawie w Hellevoetsluis. Jej pierwsza wnuczka (córka Bobaxa) została już jako jałówka wiceczempionką. BOBAX łączy w sobie pozytywne cechy zarówno linii ojcowskiej, jak i matczynej. Daje mocne, długowieczne, dobrze produkujące krowy. Został wyhodowany przez państwo Swank z Nieuw-Beijerland. Posiadają oni kilka jego córek i opisują je jako bardzo mleczne krowy. Są nieco większe niż średnie, o dużej ramie i wystarczającej głębokości. Jałówki są szerokie w krzyżu, nieco cięższe niż średnia dla rasy. Charakteryzują się doskonałymi wymionami.

BOBAX Córki BOBAXa: Jantje 86 & Corrie 23 & Gerda 15 BOBAX to doskonały buhaj na jałówki (dzięki łatwym porodom), wnosi nową krew do populacji HF, gwarantuje wysoką produkcję mleczną, świetny eksterier oraz długi okres użytkowania!

Patrząc na jego matkę i rodzinę po raz kolejny okazuje się, że to praktyka dostarcza dowodów, a nie papier. Mamy nadzieję, że córki BOBAXa znajdą się w najlepszych oborach, gdzie będą cieszyć długim okresem użytkowania i bezproblemowym utrzymaniem!

Zapraszamy na nasze stoisko na wystawie „Rundvee & mechanisatie Vakdagen” w Gorinchem (25-27 listopada 2014 r.) gdzie będzie można podziwiać grupę córek buhaja BOBAX!


Czarne piękności w Hardenberg!


2014-11-07

W zeszłym tygodniu na holenderskiej wystawie „Rundvee & Mechanisatie Vakdagen” w Hardenberg stacja K.I.SAMEN zaprezentowała pięć córek buhaja TOMAHAWK. Krowy pochodziły z różnych regionów Holandii, od Fryzji po Noord-Brabant. Córki buhaja Tomahawk osiągnęły średni indeks długowieczności LV 110 z ponad 10 swoich laktacji. Natomiast ich średnia produkcja z pierwszej i drugiej laktacji dokładnie odzwierciedla to, co Tomahawk sobą reprezentuje:

Średnia produkcja córek buhaja Tomahawk prezentowanych w Hardenberg

Laktacja

Kg mleka

% tłuszczu

% białka

1

9.220

4.60

3.61

 2*

10.646

4.76

3.73

* = średnia przeliczona na 305 dni laktacji


Córki Tomahawka  w Hardenberg zachwyciły wszystkich! Specjaliści opisali je jako bardzo mleczne w typie zwierzęta z pojemną partią żebrową oraz delikatnym kośćcem. Pomimo nieco krótkiego tylnego zawieszenia wymienia było ono dobrze zawieszone, wysokie i szerokie z bardzo silnym więzadłem. Co do nóg wszyscy zgodzili się: to najlepsze nogi na wystawie, o płaskich kościach, bardzo dobrze zbudowane i kątowane!

Stawka córek buhaja TOMAHAWK na wystawie w Hardenberg 2014Jennie 103 - córka buhaja TOMAHAWK prezentowana na wystawie Hardenberg 2014   

Ten czarno umaszczony syn buhaja  Tandem - JIMM Holstein TOMAHAWK pochodzi z linii Wenetie Jana de Vries z Boijl. Linia Wenetie słynie nie tylko z doskonałego eksterieru i wielu zwycięstw na holenderskich wystawach NRM, ale także z wysokiej produkcji mlecznej krów, doskonałej żywotność i długowieczności.

TOMAHAWK jest buhajem outcross-owym, pochodzi ze  sprawdzonej linii hodowlanej o wysokich życiowych produkcjach zarówno jeśli chodzi o mleko, jak i zawartość  tłuszczu i białka. Córkom przekazuje bardzo dobre nogi i racice, wysoką i szeroką tylną część wymienia. TOMAHAWK posiada unikatowy kod aAa 156324 - jest więc idealny do inseminacji krów, które w swoim rodowodzie zawierają krew buhajów O-Man, Shottle i Addison.

TOMAHAWK: tego buhaja nie można przegapić!

Więcej

Targi "Rundvee & Mechanisatie vakdagen" w Hardenberg


2014-10-16

W dniach 28-30 października 2014 roku we wschodnioholenderskim mieście Hardenberg odbędą się targi  „Rundvee & Mechanisatie vakdagen”. Po raz trzeci K.I.SAMEN pokaże stawkę hodowlaną córek i po raz trzeci będą to córki buhajów, które należą do buhajów wyznaczających kierunek rozwoju współczesnej hodowli bydła.

TomahawkW poprzednich latach były to córki Weggelhorster SANTANA (Zidane x Gentry) i ALBIORIX rf (Shottle x Talent rf), w tym roku natomiast będzie  to JIMM. HOLSTEIN TOMAHAWK. Po tym czarnym jak smoła, pięknie zbudowanym buhaju TOMAHAWK (Tandem x Rembrandt (EX90) x Emerson (EX91))będą prezentowane córki  w pierwszej i drugiej laktacji. Został on, jak wskazuje też przedrostek, wyhodowany przez farmera John’a de Vries w holenderskim Boyl. John doi już na swojej fermie wiele córek buhaja Tomahawk i jesteśmy przekonani, że zachwycą one również na wystawie w Hardenberg.

Rodzina ze strony matki Tomahawk’a  jest bardzo znana jako rodzina wystawowa. Zarówno jego półsiostrze Venetië 5 (o. Goldwyn), jak i jego babce Venetië 2 (o. Emerson) udało się wygrać na prestiżowej holenderskiej wystawie bydła NRM. Aż sześć pokoleń w rodowodzie Tomahawk zostało wycenionych na ocenę doskonałą (excelent). Przedstawicielki linii Venetië są nie tylko piękne ale również charakteryzują się wysoką wydajnością mleczną. Z tej linii wywodzi się dużo znanych buhajów hodowlanych np. niemiecki buhaj Clown oraz słynny buhaj ze stacji K.I.SAMEN – COSMO.

JIMM. Holstein Jennie 103 (VG 88) & JIMM. Holstein Hennie 318 (VG 88) - córki Tomahawk, właściciel: Herr John de Vries, Boijl (NL)Córki buhaja TOMAHAWK są wysokomleczne, ze znakomitymi wydajnościami (między innymi bardzo wysoką zawartością suchej masy w mleku). Charakteryzują się przy tym doskonałą ramą, są dobrze zbudowane, długie, z dobrze wysklepionymi żebrami. Również nogi i racice są doskonałej jakości co przekłada się na płynny, energiczny sposób poruszania. Pozytywnie wyróżniają się też wymiona zwłaszcza szerokie i wysokie ich tylne zawieszenie. To jak bardzo K.I.SAMEN ufa jakości Tomahawk sprawia, że jest on już używany jako ojciec buhajów. Pierwszym przedstawicielem jest Mr. Bill (TOMAHAWK x Jesther).

Targi „Rundvee & Mechanisatie vakdagen” zaczynają się 28 października w Hardenberg na wschodzie Holandii. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na stoisko firmy K.I.SAMEN gdzie chętnie udzielimy szczegółowych informacji o naszych buhajach.

Copyright © Kisamen, wszelkie prawa zastrzeżone

web design: www.corsario.pl